17.02.2019
PL EN
26.06.2018 aktualizacja 26.06.2018

Badacze świadomości obradują w Krakowie

Fotolia Fotolia

Czy świadomość to symulacja, której twórcą jest nasz mózg? Skąd biorą się nasze lęki? Czy maszyny mogą być świadome? Odpowiedzi m.in. na te pytania poszukają naukowcy z całego świata podczas 22. konferencji Association for the Scientific Study of Consciousness (ASSC), która rozpoczęła się w Krakowie.

Stowarzyszenie ASSC działa od ćwierć wieku i skupia badaczy różnych dyscyplin (od filozofii i psychologii po medycynę) zajmujących się badaniami nad świadomością. Tegoroczną edycję konferencji, która rozpoczęła się w środę i potrawa do piątku, organizuje Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

"To dla nas wielki zaszczyt przygotować tak prestiżową konferencję. Dzięki nowoczesnym technologiom badania nad świadomością wkroczyły w nowy etap, a Uniwersytet Jagielloński może być częścią tego przedsięwzięcia” — mówi dr Marta Siedlecka, sekretarz konferencji.

Jak poinformowali PAP organizatorzy konferencji, w panelach udział biorą największe gwiazdy tej dziedziny badań m.in. Axel Clereemans i Anil Seth. Axel Cleeremans jest profesorem kognitywistyki na Université Libre de Bruxelles i autorem teorii radykalnej plastyczności. Współpracujący z nim Anil K. Seth to profesor na Uniwersytecie w Sussex to popularyzator teorii kodowania predyktywnego. Zajmuje się także problemami takimi, jak świadomość maszyn czy zwierząt.

Clereemans i Seth szerszej znani są publiczności z filmu dokumentalnego “The Most Unknown”, dotyczącego największych nierozwiązanych zagadek naukowych. Clereemans i Seth zgłębiają w nim problem świadomości.

W Krakowie wystąpią także m.in. Melanie Boly, Thomas Metzinger i David Chalmers.

O potrzebie wspólnych badań mówił w środę dr hab. Michał Wierzchoń, dyrektor Instytutu Psychologii UJ, podczas otwarcia sesji w Collegium Maius. “To nie przypadek, że spotykamy się w Collegium Maius. Obserwacje, które prowadzili tutaj średniowieczni astronomowie, wniosły wiele do naszej wiedzy o Układzie Słonecznym. Podróż, która rozpoczęła się wśród tych murów była pierwszym krokiem dalej we Wszechświat" - mówił dr hab. Michał Wierzchoń.

"Nie musimy jednak opuszczać Ziemi, aby rozpocząć jeszcze bardziej niezwykłą wyprawę: podróż w głąb ludzkiego umysłu. Aby jednak dotrzeć do celu musimy myśleć nie jako indywidualni badacze, ale jako część czegoś większego - nauki. Dlatego właśnie potrzebujemy konferencji jak ta: aby kontynuować wspólne poszukiwania odpowiedzi na największe zagadki ludzkości” - mówił.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019