17.02.2019
PL EN
02.07.2018 aktualizacja 02.07.2018

Łódź szykuje się na Międzynarodową Noc Nietoperzy

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Na świecie żyje ok. 1400 gatunków nietoperzy, a w Polsce stwierdzono dotychczas 26 gatunków tych ssaków. O ich znaczeniu w ekosystemach lądowych przypominać ma Międzynarodowa Noc Nietoperzy, która w tym roku odbędzie się 25 sierpnia.

Nietoperze stanowią mniej więcej 1/4 wszystkich gatunków ssaków. Żywią się one owadami, w tym szkodnikami gospodarczymi czy komarami, rozsiewają nasiona, zapylają rośliny.

Międzynarodowa Noc Nietoperzy jest cyklicznym, corocznym wydarzeniem odbywającym się od lat 90. ub. stulecia - początkowo W Europie, ale ostatnio staje się także wydarzeniem ogólnoświatowym, Odbywa się wszędzie tam, gdzie znajdą się osoby chcące upowszechniać wiedzę o tych intrygujących ssakach.

„Celem Międzynarodowej Nocy Nietoperzy jest zwrócenie uwagi na rosnące w wielu regionach świata zagrożenia dla tych ssaków i na ogromną rolę, jaką pełnią w ekosystemach lądowych m.in. jako drapieżniki polujące na owady uznawane przez ludzi za szkodniki gospodarcze czy też komary” - powiedział PAP dr Radomir Jaskuła z Fundacji Biodiversitatis.

Z tej okazji w tym samym czasie w różnych miejscach na świecie odbywają się spotkania, wykłady i prelekcje, a także pokazowe odłowy nietoperzy, które mają przybliżyć tę grupę ssaków szerszemu odbiorcy.

W Łodzi wydarzenia zaplanowano na terenie Łagiewnik, które wchodzą w skład Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Imprezę zainauguruje wykład poświęcony różnorodności, ekologii i ochronie nietoperzy w Polsce.

„Będzie on wstępem do wieczorno-nocnych nasłuchów nietoperzy z wykorzystaniem detektorów, a także do ich odłowów z użyciem sieci chiropterologicznych. Oczywiście odbędzie się pod okiem specjalistów a po odłowieniu ssaki wrócą do swoich naturalnych siedlisk” - dodał dr Jaskuła.

Ekspertami, czuwającymi nad merytoryczną oprawą imprezy będą dr Janusz Hejduk oraz dr Katarzyna Janik-Superson z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Organizatorem imprezy jest fundacja Biodiversitatis przy współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Łódzką Grupą Chiropterologiczną, Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego i Miesięcznikiem „Dzikie Życie”.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019