Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
04.07.2018 aktualizacja 04.07.2018

Katowice/ Uniwersytet Najlepszych pomoże w rozwoju najzdolniejszych uczniów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Trzydzieścioro najzdolniejszych uczniów katowickich szkół od października będzie mogło indywidualnie rozwijać swoje zdolności pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Umożliwi to realizowany wspólnie z samorządem projekt "Uniwersytet Najlepszych".

We wtorek zaprezentowano szczegóły tej inicjatywy. Rozpoczęty w czerwcu nabór do pierwszej edycji trwa do 8 lipca. Dotychczas zgłosiło się około 50 osób, a w najbliższych dniach uczelnia spodziewa się kolejnych zgłoszeń. Zwycięską trzydziestkę wyłonią komisje kwalifikacyjne z trzech dziedzin nauki (humanistyczno-społecznej, matematyczno-przyrodniczej oraz sztuki) na podstawie zawartych w zgłoszeniach prezentacji i późniejszych rozmów z kandydatami.

"To unikatowa inicjatywa, realizowana w porozumieniu z miastem. Pomyśleliśmy, że trzeba zbudować ofertę programową dla najlepszych, wybitnych, wyróżniających się uczniów; także tych, którzy mogą szukać dróg rozwijania swojego wykształcenia w całej Polsce, a nawet na świecie. Chcemy sprawić, aby przemyśliwując swoje decyzje co do przyszłości edukacyjnej, pomyśleli o Katowicach jako o miejscu, gdzie mogliby kształcić się, mieszkać i pracować" - tłumaczył prorektor ds. kształcenia i studentów katowickiej uczelni prof. Ryszard Koziołek.

Główną metodą pracy w "Uniwersytecie Najlepszych" będzie edukacja spersonalizowana, oparta na tzw. tutoringu. Tutor jest opiekunem pomagającym w znalezieniu optymalnej ścieżki naukowej i dostosowaniu jej do zainteresowań ucznia. Podczas spotkań będzie pracował z uczestnikiem, by poznać jego potencjał, pomóc w odkryciu i rozwinięciu talentów oraz wyznaczeniu ścieżki rozwoju, a także motywować do długotrwałej współpracy w rozwoju osobistym i naukowym.

"Postanowiliśmy oprzeć się na modelu edukacji spersonalizowanej, gdzie z pomocą nauczycieli szukamy wybijających się uczniów, by zaoferować im współpracę z mistrzem - kimś, kogo w tradycji akademickiej nazywamy tutorem, a więc wybitnym naukowcem, który ma zdolności dydaktyczne we współpracy z ponadprzeciętnie zdolnym uczniem. Ta współpraca będzie zarówno osobista - rozmowy, dyskusje, wspólne rozwiązywanie problemów - ale chodzi także o wspólne opracowanie programu kształcenia uzupełniającego edukację średnioszkolną" - dodał profesor.

Uczeń będzie mógł uczestniczyć w wybranych zajęciach i wykładach uniwersyteckich, związanych z jego zainteresowaniami i pomysłem na przyszłe studiowanie. Pomysłodawcy inicjatywy zapewniają, że uczestnicy programu będą mogli wybrać później dowolną uczelnię, w której chcieliby studiować; nie musi to być Uniwersytet Śląski.

"Uniwersytet Najlepszych" jest adresowany do mieszkających w Katowicach uczniów III klasy gimnazjum, VIII klasy szkoły podstawowej oraz uczniów szkół ponadpodstawowych (z wyłączeniem klas maturalnych). Największe szanse na zakwalifikowanie się do programu mają laureaci konkursów i olimpiad, osoby szczególnie uzdolnione, wykraczające wiedzą poza podstawę programową, chcące rozwijać się dzięki badaniom naukowym lub uzyskać wsparcie w rozwiązywaniu problemów badawczych. Będzie można rozwijać się w każdej dziedzinie - do wykorzystania jest cała oferta programowa Uniwersytetu Śląskiego.

Program będzie realizowany w dwóch edycjach – od października br. do czerwca 2020 r. Obie zakończą się konferencjami podsumowującymi efekty współpracy. Inicjatorzy "Uniwersytetu Najlepszych", wśród których jest katowicki radny Adam Skowron, podkreślają, że to pierwszy takich projekt w woj. śląskim, służący rozwijaniu zainteresowań najzdolniejszych uczniów katowickich szkół.

"Inwestycja w naukę i edukację młodego pokolenia to inwestycja w rozwój miasta. Chcemy współpracować z uniwersytetem, korzystając z jego najlepszych atutów, wśród których jest przede wszystkim kadra naukowa, dając jednocześnie młodym ludziom szansę wczesnego rozpoczęcia przygody z nauką na najwyższym poziomie" - mówił wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun. Ocenił, że program powinien pomóc w rozwoju najzdolniejszych uczniów i ułatwić im wybór studiów i ścieżki zawodowej. Na realizację pierwszej edycji samorząd przeznaczył 55 tys. zł.

Wcześniej, pilotażowo, w podobnej inicjatywie uczestniczyła uczennica III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach Marta Stypa. "Były to zindywidualizowane spotkania z tutorem, często w formie wykładów, warsztatów, czasem udział w wykładach jako wolny słuchacz. To była niepowtarzalna okazja, żeby już w młodym wieku oraz bardzo indywidualnie mieć dostęp do kadry uniwersytetu" - relacjonowała uczennica, która korzystała ze wsparcia tutora w dziedzinie matematyki.

Szczegóły katowickiego projektu są dostępne na stronie internetowej www.uniwersytetnajlepszych.us.edu.pl.

PAP - Nauka w Polsce, Marek Błoński

mab/ wus/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024