Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
08.07.2018 aktualizacja 08.07.2018

Seniorzy, którzy czują się młodo, rzeczywiście starzeją się wolniej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Mózgi osób, które czują się młodo jak na swój wiek, biologicznie starzeją się wolniej - wykazały badania naukowców z Narodowego Uniwersytetu Seulskiego w Korei Południowej. Ich wnioski publikuje pismo "Frontiers in Aging and Neuroscience".

Zależność pomiędzy subiektywną percepcją swojego wieku a biologicznym starzeniem się mózgu badana była w grupie 68 zdrowych osób w wieku od 59 do 84 lat. Na podstawie obrazów mózgów uczestników naukowcy szacowali ich wiek biologiczny, a następnie zestawiali te dane z wynikami ankiety wypełnianej przez badanych. Ankieta dotyczyła percepcji własnego wieku, stanu zdrowia oraz sprawności umysłowej.

Uczestnicy, którzy twierdzili, że czują się młodziej, mieli lepsze wyniki podczas testów pamięciowych, postrzegali swój stan zdrowia jako lepszy i mieli mniej objawów depresyjnych niż osoby, które odczuwały swój wiek lub czuły się starzej. Co jednak najciekawsze, w kluczowych obszarach mózgów tych osób zaobserwowano większą objętość istoty szarej.

"Stwierdziliśmy, że mózgi osób czujących się młodziej mają strukturalne cechy młodszego mózgu. Co istotne, różnica ta pozostawała wyraźna po uwzględnieniu takich czynników jak osobowość, subiektywny stan zdrowia, objawy depresji czy sprawność poznawcza" - mówi dr Jeanyung Chey, autorka analizy.

Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że osoby, które czują się młodziej mogą prowadzić bardziej aktywny tryb życia, zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowym. To z kolei może przekładać się na stan zdrowia ich mózgu. Osoby, które czują się starzej powinny z kolei pomyśleć o zmianie trybu żucia i zwrócić większą uwagę na wdrażanie nawyków sprzyjających zdrowiu mózgu - podsumowują autorzy.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024