26.05.2020
PL EN
08.07.2018 aktualizacja 08.07.2018

Pająki bez tajemnic, czyli spotkanie polskich arachnologów w Siedlcach

Fot. dr Radomir Jaskuła Fot. dr Radomir Jaskuła

Pająki to bezkręgowce, które zawsze wywołują emocje - od fascynacji po strach i przerażenie. Najnowsze wyniki badań polskich arachnologów zaprezentowane zostaną podczas V Krajowej Konferencji Arachnologicznej, która we wrześniu odbędzie się w Siedlcach.

Pająki stanowią jedną z najważniejszych grup drapieżników nie tylko wśród lądowych bezkręgowców, ale w ogóle wśród zwierząt. Na świecie żyje ponad 40 tys. gatunków pająków, w Polsce jest ich ponad 800.

”Szacuje się, że łączna waga ich ofiar w ciągu roku dorównuje wadze mięsa i ryb zjadanych w tym samym czasie przez ludzi na całym świecie” - podkreśla dr Radomir Jaskuła z Fundacji Biodiversitatis, współorganizującej konferencję.

W programie tegorocznej edycji wydarzenia zaplanowano zarówno wykłady popularnonaukowe - otwarte dla szerszego odbiorcy zainteresowanego pająkami, ich biologią, ekologią i różnorodnością, jak również część typowo naukową, podczas której zaprezentowane zostaną wyniki nowych badań krajowych arachnologów. Dla młodych naukowców przewidziano atrakcyjne nagrody za najlepszą prezentację wyników swoich badań.

Nie zabraknie też tradycyjnie wykładów gości spoza środowiska arachnologicznego. W tym roku będą to prof. Mirosława Dabert z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz prof. Cezary Tkaczuk z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Dodatkową atrakcją tegorocznej konferencji będą otwarte warsztaty poświęcone metodyce zbierania pająków w terenie oraz identyfikacji krajowych gatunków tych bezkręgowców.

„Warsztaty poprowadzą wybitni polscy specjaliści, a szczególnie mile widziani są studenci i doktoranci, dla których zachętą może być fakt darmowego uczestniczenia zarówno w konferencji jak i warsztatach. Warsztaty są jednocześnie otwarte dla amatorów chcących dowiedzieć się czegoś więcej o tej grupie pajęczaków” - dodał dr Jaskuła.

Zgłoszenia na konferencję, w tym chęć przedstawienia referatów, należy przesyłać na adres: marek.zabka@uph.edu.pl. z kolei chętni do wzięcia udziału w warsztatach arachnologicznych dodatkowo powinni wysłać swoje zgłoszenie na adres: biodiversitatis@gmail.com (liczba miejsc ograniczona). Formularz zgłoszeniowy na sympozjum znaleźć można na stronie www.arachnologia.edu.pl.

Konferencja w Siedlcach, która odbywać się będzie w dniach 14-15 września, to już piąte krajowe sympozjum arachnologiczne. Poprzednie edycje odbywały się w Gugnach (2012), Siedlcach (2014), Łodzi i Spale (2015) oraz w Katowicach (2016).

Organizatorami wydarzenia są Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Sekcja Arachnologiczna Polskiego Towarzystwa Zoologicznego i Fundacja Biodiversitatis. Partnerem jest miesięcznik „Dzikie Życie”.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020