20.08.2019
PL EN
12.07.2018 aktualizacja 12.07.2018

Jagody goji pomogą leczyć choroby tropikalne

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Związek pozyskany z kolcowoju chińskiego, którego owocami są jagody goji, może pomóc leczyć dwie groźne dla życia tropikalne choroby pasożytnicze: schistosomatozę i fascjolozę - informuje "European Journal of Medical Chemistry".

Naukowcy z Cardiff University i Aberystwyth University w Walii wyizolowali z kolcowoju chińskiego diterpenoid, który wykazuje aktywność przeciwko stadium larwalnemu pasożytów powodujących schistosomatozę i fascjolozę.

Schistosomatoza, która wywoływana jest przez przywry z rodzaju Schistosoma, jest najczęstszą po malarii chorobą pasożytniczą. Rocznie powoduje śmierć blisko 300 tys. osób. Szacuje się, że obecnie zarażonych jest około 600 mln osób.

Fascjoloza powodowana jest z kolei przez motylicę wątrobową i szacuje się, że zainfekowanych nią jest około 17 mln osób.

"Odkrycie nowego potencjalnego leku na dwie tak często występujące choroby daje nadzieję na pomoc wielu ludziom zamieszkującym ubogie obszary o wysokim ryzyku zarażenia schistosomatozą i fascjolozą" - komentuje prof. Andrew Westwell z Cardiff University.(PAP)

koc/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019