27.06.2019
PL EN
15.07.2018 aktualizacja 15.07.2018

Kontakt z naturą to lepsze zdrowie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Bliskość przyrody zmniejsza ryzyko cukrzycy, chorób serca i wcześniejszej śmierci, oraz przynosi szeroki wachlarz innych korzyści zdrowotnych. To wynik badania, które objęło prawie 300 mln ludzi z 20 krajów.

Na łamach pisma „Environmental Research” naukowcy z University of East Anglia opublikowali raport z opisem wpływu terenów zielonych na zdrowie.

Znalazła się w nim analiza badań z 20 krajów, w tym USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Australii i Japonii.

„Spędzając czas w otoczeniu natury, z pewnością czujemy się zdrowsi, ale dotąd jej długofalowy wpływ na nasz stan nie był dobrze poznany” - mówi główna autorka Caoimhe Twohig-Bennett.

„Zebraliśmy wyniki ponad 140 projektów badawczych obejmujących ponad 290 mln osób, aby sprawdzić, czy przyroda rzeczywiście wspiera zdrowie” - relacjonuje badaczka.

Naukowcy zdefiniowali „tereny zielone” jako otwartą, niezabudowana przestrzeń z naturalną roślinnością lub miejskie parki i roślinność otaczającą ulice.

Następnie porównali zdrowie ludzi mających łatwy utrudniony do takich terenów z osobami, które mogą z nich w łatwy sposób korzystać.

„Odkryliśmy, że spędzanie czasu na terenach zielonych lub mieszkanie w otoczeniu przyrody przynosi różnorodne zdrowotne korzyści. Obniża ryzyko przedwczesnej śmierci, cukrzycy typu II, chorób układu krążenia, przedwczesnego porodu i wydłuża sen” - opowiada autorka pracy.

„Ludzie żyjący blisko przyrody mają także niższe ciśnienie rozkurczowe, wolniejsze tętno i doświadczają mniejszego stresu. Jedna z najciekawszych odkrytych zależności pokazała, że kontakt z zielonymi obszarami znacząco obniża poziom kortyzolu w ślinie – fizjologicznego markera stresu” - dodaje specjalistka.

Aby unaocznić znaczenie tylko tego działania, badacze podają statystyki, według których w Wielkiej Brytanii, z powodu stresu, depresji i zaburzeń lękowych co roku traconych jest prawie 12 mln dni pracy.

W niektórych krajach kontakt z naturą jest już doceniany. Na przykład w Japonii popularne jest Shinrin yoku, czyli tzw. leśne kąpiele, których uczestnicy siedzą, leżą w leśnej okolicy lub po niej spacerują.

Autorzy raportu przyznają, że nie znają mechanizmu działania przyrody na zdrowie. Przedstawiają jednak kilka pomysłów.

„Ludzie żyjący blisko zieleni mają więcej okazji do uprawiania sportu i kontaktów społecznych. Jednocześnie ekspozycja na działanie różnorodnych bakterii obecnych w naturalnych terenach może wywoływać korzystny wpływ na system odpornościowy i redukować zapalenia” - twierdzi Caoimhe Twohig-Bennett.

Ważne mogą być też same rośliny. Wiele japońskich badań sugeruje, że obecne w naturze, uwalniane przez drzewa fitoncydy – organiczne związki o przeciwbakteryjnych właściwościach - mogą wyjaśnić poprawiające zdrowie działanie leśnych kąpieli.

Badacze namawiają więc do kontaktu z przyrodą. Liczą też, że uzyskane rezultaty wpłyną na decyzje polityków i urbanistów, tak aby regeneracja w otoczeniu natury stawała się coraz bardziej dostępna.

Więcej informacji: https://www.uea.ac.uk/about/-/it-s-official-spending-time-outside-is-good-for-you

(PAP)

mat/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019