Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
10.07.2018 aktualizacja 10.07.2018

Francja / W Tuluzie konferencja dot. największych wyzwań nauki

Fot. PAP/ Ludwika Tomala Fot. PAP/ Ludwika Tomala

Ponad 4600 osób z 85 krajów przyjechało do francuskiej Tuluzy, by dyskutować o największych wyzwaniach nauki. Do soboty potrwa tam Europejskie Otwarte Forum Nauki (ESOF). Tematami wiodącymi są: klimat, sztuczna inteligencja, przyszłość rynku pracy, starzenie się społeczeństw.

Tuluza jako Europejskie Miasto Nauki 2018 dostała za zadanie organizację ESOF (European Science Open Forum). Ta ogromna prestiżowa impreza co dwa lata jest organizowana w innym mieście i gromadzi naukowców z Europy i innych części świata. W tym roku wybrano cztery tematy przewodnie konferencji: sztuczna inteligencja i analiza big data, zmiany klimatu, starzenie się i zdrowie społeczeństwa oraz przyszłość rynku pracy.

Podczas poniedziałkowej ceremonii otwarcia komisarz UE ds. badań, nauki i innowacji Carlos Moedas zastanawiał się, co powinna zrobić Europa, by dotrzymywać kroku innym regionom świata i by móc „pozostać przy stole”. Według niego odpowiedzią jest „otwartość i ciekawość badawcza”. „Dziś, aby pozostać w centrum, potrzebujemy was, naukowców” - powiedział, zawracając się do zgromadzonych badaczy. „Bez nauki nie ma wiedzy. A bez wiedzy nie ma demokracji” - dodał.

Francuski laureat medalu Fieldsa Cedric Villani, matematyk i polityk, ubolewał, że tak niewielu naukowców zajmuje się polityką. „Na własnej skórze przekonałem się, jak ważne jest, aby mieć przynajmniej kilku naukowców, którzy idą do polityki. I sprawiają, że idee (zaczerpnięte z nauki - przyp. PAP) przesiąkają bezpośrednio do polityki” - powiedział.

W swoim przemówieniu Villani odniósł się do wyzwań, jakie wiążą się ze sztuczną inteligencją. „W sztucznej inteligencji nie chodzi o reprodukowanie ludzkiej inteligencji. (…) W sztucznej inteligencji chodzi o rozwiązywanie problemów i o to, by ludzie uzyskali pomoc w wykonywaniu niektórych zadań” - zaznaczył.

Francuska astronautka i polityk Claudie Haignere odnosząc się do kolejnego tematu - problematyki zmian klimatu - mówiła, że kiedy jest się w przestrzeni kosmicznej, widać, że Ziemia jest tylko planetą. W dodatku bardzo delikatną, wrażliwą na zmiany. „Ziemia jest naszym statkiem kosmicznym. A my jesteśmy członkami załogi, odpowiedzialnymi za nasz statek” - mówiła. Powiedziała, że z codziennej perspektywy wydaje się, że jako ludzkość jesteśmy zróżnicowani. Ale kiedy patrzy się na to z orbity ziemskiej, łatwiej zobaczyć, że jako ludzkość „jesteśmy jednością”. Namawiała, żeby częściej przyjmować właśnie taką szeroką perspektywę.

Z kolei klimatolog Jean Jouzel z Francuskiej Akademii Nauk przypominał, że średnie temperatury na świecie rosną. Zwracał uwagę, że ocieplenie klimatu niektórym może się na pierwszy rzut oka wydawać korzystne – bo chwilowo zyskać może na tym np. transport. To jednak według niego tylko pozory. Jak dodał, w związku ze zmianami klimatu wyzwaniem staje się zapewnienie produkcji żywności na odpowiednio wysokim poziomie. Poza tym, jak zwracał uwagę, z powodu zmian klimatu niektóre tereny przestają być dobrym miejscem do życia, a z tym wiąże się problem uchodźstwa klimatycznego, z którym coraz częściej się na świecie spotykamy.

Natomiast prof. Bruno Vellas ze szpitalu uniwersyteckiego w Tuluzie zarysował kolejny problem, jakim jest starzenie się społeczeństwa. Zwrócił uwagę, że w europejskich społeczeństwach liczba niesamodzielnych osób dorosłych wzrasta. Dodał, że wraz ze starzeniem się zmniejsza się m.in. mobilność, możliwości poznawcze, wzrok, samopoczucie psychiczne, oraz witalność. Nauka - jego zdaniem - może pomóc odpowiedzieć na wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństw.

Prof. Christiane Woopen etyczka z Uniwersytetu w Kolonii zwracała zaś uwagę na kolejny ważny obszar badań, w którym istotny wkład mogą wnieść naukowcy. To problemy, jakie pojawiać się będą na rynku pracy. Dodała, że w związku z pojawianiem się nowych technologii, robotyzacją, automatyzacją, sztuczną inteligencją następują m.in. zmiany w dostępności miejsc pracy. Poza tym zmienia się też i to, jak praca jest zorganizowana, jak jesteśmy wynagradzani i jak jesteśmy zatrudniani. Według niej są to zarówno szanse, jak i zagrożenia, nad którymi powinni się zastanowić eksperci.

Podczas ESOF wybitni badacze z różnych stron świata mają okazję debatować nad najważniejszymi wyzwaniami, jakie czekają nasz kontynent i świat. Prezentują też swoje najnowsze badania i biorą udział w setkach wykładów, paneli, spotkań. ESOF potrwa od 9 do 14 lipca.

Z Tuluzy Ludwika Tomala (PAP)

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024