27.06.2019
PL EN
16.07.2018 aktualizacja 16.07.2018

Sposób na leki bez skutków ubocznych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Naukowcy opracowali metodę oddziaływania na cząsteczki tylko w wybranych częściach komórek. Dzięki temu mają powstawać leki, które będą precyzyjnie działać na chorobę, nie powodując niepożądanych skutków.

Ta sama cząsteczka może wykonywać inne funkcje w różnych fragmentach komórki – wyjaśniają naukowcy z University of Virginia School of Medicine (USA). To powoduje częste kłopoty przy stosowaniu leków.

„Powstaje problem skutków ubocznych, ponieważ nie było możliwe rozgraniczenie między różnymi działaniami danej cząsteczki tej samej komórce” - mówi dr J. Julius Zhu, jeden z autorów pracy opublikowanej na łamach pisma „Neuron”.

„Jeśli zablokowało się jakąś cząsteczkę, zablokowało się niezależnie od tego, co robiła. A to zwykle powodowało niechciane skutki uboczne. Prawie każdy lek, który pomaga w jakiejś chorobie, wywołuje efekty niepożądane – mniejsze lub większe, ale zwykle jakieś powoduje” - dodaje badacz.

Jednak, jak wyjaśniają dalej badacze, dana cząsteczka może powodować zaburzenia z powodu swojego działania w jednej części komórki, ale może robić też coś istotnego i potrzebnego w innej.

Badacze z University of Virginia donoszą, że opracowali metodę specyficznego oddziaływania na cząsteczki w wybranych częściach komórek.

Takie podejście ma zaowocować lekami, które będą dostosowane do potrzeb pacjenta i będą precyzyjnie leczyły chorobę bez powodowania niechcianych skutków.

Zdaniem naukowców technika ta znajdzie zastosowanie w przypadku leczenia wielu schorzeń, szczególnie nowotworów i zaburzeń neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera czy autyzm.

Metoda przyda się także w badaniach nad zrozumieniem chorób. Dzięki niej naukowcy będą mogli lepiej zrozumieć, co poszczególne cząsteczki robią w różnych miejscach w komórce.

Więcej informacji: https://newsroom.uvahealth.com/2018/07/06/safer-drugs/(PAP)

mat/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019