22.03.2019
PL EN
11.07.2018 aktualizacja 13.07.2018

Bolid studentów Politechniki Białostockiej na zawodach we Włoszech

Fot. PAP/Artur Reszko 25.06.2018 Fot. PAP/Artur Reszko 25.06.2018

Bolid wyścigowy, skonstruowany przez studentów Politechniki Białostockiej, bierze udział w zawodach branży motoryzacyjnej dla studentów - Formula Student. W środę rozpoczęły się zawody we Włoszech, według studentów jedne z najbardziej prestiżowych.

Formula Student to zawody drużyn z uczelni i wydziałów technicznych z całego świata. Ich zadaniem jest zaprojektować lub zaprojektować i zbudować, a następnie wystawić w zawodach swój prototyp samochodu wyścigowego. Następnie przez cały rok na jedenastu torach Formuły 1 odbywają się wyścigi skonstruowanych przez studentów bolidów.

W środę rozpoczęły się zawody na torze we Włoszech; potrwają do niedzieli. Jak powiedziała PAP jedna z konstruktorek białostockiego bolidu Daniela Koronkiewicz, w tych zawodach bierze udział ok. 70 drużyn w trzech kategoriach: bolidów spalinowych, elektrycznych i bezzałogowych. "To jedne z najbardziej prestiżowych zawodów Formula Student" - powiedziała. Dodała, że dwa lata temu bolid białostockich studentów zajął w tych zawodach trzecie miejsce.

Studenci Politechniki Białostockiej wystartują z najnowszym, piątym pojazdem - Bolid CMS-05, który został skonstruowany na Wydziale Mechanicznym. Zespół tworzyło blisko 40 studentów, którzy pracowali nad pojazdem dziewięć miesięcy.

Obecny bolid waży 195 kg i jest lżejszy od poprzedniego o 10 kg i ma większą moc. W bolidzie zamontowano silnik motocyklowy o szacowanej mocy 85 koni mechanicznych, co pozwoli na osiągnięcie prędkości 100 km/godz. w czasie 3,3 sekundy. Dodatkowo zastosowano w nim - jak tłumaczyli studenci - "dużą integrację systemów"; układ zawieszenia, który montuje się w Formule 1. Ma też autorską skrzynię biegów. Jak podkreślali wcześniej konstruktorzy, wielkim sukcesem w przypadku tego pojazdu jest konstrukcja ramy, która powstała z włókna węglowego i aluminiowego rdzenia. To - ich zdaniem - dość niespotykana technologia w tego typu zawodach.

Koronkiewicz powiedziała, że zawody we Włoszech będą sprawdzianem dla ich nowego rozwiązania, czyli ramy. Dodała, że zespół jest dobrze przygotowany do zadań statycznych i dynamicznych.

Podczas zawodów Formula Student bolid będzie sprawdzany w kilku konkurencjach. Najważniejszym i najtrudniejszym zadaniem - oceniają studenci - będzie dwukrotne pokonanie 11-kilometrowego toru wyścigowego z obowiązkową zmianą kierowców. Oprócz tego bolid będzie sprawdzany, m.in. pod względem osiągania prędkości na krótkim odcinku czy możliwości pokonywania zakrętów na tzw. ósemce. Oceniane będą też rozwiązania inżynierskie konstrukcji pojazdu, wycena kosztów powstania pojazdu oraz biznes plan.

Po zawodach we Włoszech, białostocka drużyna jedzie od razu na zawody na Węgrzech, a następnie, pod koniec lipca, do Czech.

Bolid powstał we współpracy zespołu studentów z ponad 40 firmami z całej Polski. Budowę pojazdu wsparło też miasto Białystok. 

PAP - Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019