Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
19.07.2018 aktualizacja 19.07.2018

Diody LED zmniejszają śmiertelność morskich ptaków

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Oświetlanie sieci rybackich tanimi diodami LED może obniżyć śmiertelność morskich ptaków aż o 85 proc. - wynika z badania przeprowadzonego na University of Exeter.

Międzynarodowy zespół badaczy pod kierunkiem dr Jeffreya Mangela wykazał, że liczbę ptaków, które plączą się w sieci skrzelowe, można znacznie ograniczyć dzięki zastosowaniu emitujących zielone światło diod LED, zasilanych bateriami. Na potrzeby badania porównano 114 par sieci – umieszczonych w różnych pozycjach na morzu, służących do łapania ryb za skrzela – w strefie połowów u wybrzeży Peru.

Okazało się, że w sieci oświetlone diodami LED łapało się o 85 proc. mniej kormoranów peruwiańskich, miejscowych nurkujących ptaków, które często przypadkowo padają ofiarą rybaków – w porównaniu z tymi nieoświetlonymi.

Poprzednie badania tej samej ekipy pokazały, że oświetlenie ledowe zmniejsza liczbę żółwi morskich, które łapią się w sieci, o 64 proc. Dlatego badacze uważają, że diody są tanim, niezawodnym i trwałym sposobem na zmniejszenie śmiertelności ptaków i żółwi, bez straty dla wyników rybołówstwa. Wnioski z badania opublikowano w magazynie „Open Science”.

„Jesteśmy bardzo podbudowani wynikami badania. Pokazuje ono, że można znaleźć efektywne sposoby na zmniejszenie przyłowów wielu chronionych gatunków, a rybacy wciąż będą mogli zarobić na życie” - podkreślił dr Mangel.

Flota rybacka w Peru zastawia ok. 100 tys. km sieci rocznie, w których giną tysiące żółwi i morskich ptaków.

W ramach innowacyjnego badania w zatoce Sechura w północnym Peru, naukowcy przyczepili diody LED w regularnych odstępach do komercyjnych sieci skrzelowych, które są zakotwiczone na dnie. W każdej parze ze 114 sieci, długości ok. 500 metrów, jedna była oświetlona diodami co 10 metrów. Pozostałe nie były oświetlone w ogóle. W sieci kontrolne złapało się 39 kormoranów, podczas gdy w podświetlone – zaledwie sześć.

Poprzednie badanie, z wykorzystaniem tej samej technologii, wykazało, że oświetlone sieci są ratunkiem także dla żółwi morskich. W sieci kontrolne złapało się wtedy 125 żółwi, natomiast w te oznaczone LED-ami – 62. Iluminacja sieci nie zaszkodziła założonemu połowowi ryb z rodziny rochowatych. Obecnie badacze analizują zastosowanie innych kolorów światła i możliwości ochrony innych gatunków zagrożonych. (PAP)

mrt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024