Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
17.07.2018 aktualizacja 18.07.2018

Archeolodzy prowadzą badania na polsko-słowackim pograniczu

Źródło: Instytut Archeologii UŁ Źródło: Instytut Archeologii UŁ

Rozpoznanie grodziska stożkowatego sąsiadującego z muszyńskim zamkiem i badania wału otaczającego miasto – to główny cel badań terenowych prowadzonych przez łódzkich i toruńskich archeologów w gminie Muszyna. Równolegle trwają tam badania etnoarcheologiczne.

Interdyscyplinarne badania terenowe w gminie Muszyna prowadzi zespół pracowników i studentów Instytutu Archeologii oraz Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego oraz Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Badania mają za zadanie rozpoznanie dwóch ważnych historycznie miejsc. „Pierwszym z nich jest wał otaczający Muszynę od strony południowej, który - według naszej oceny - może stanowić nierozpoznany relikt średniowiecznych bądź nowożytnych umocnień przed atakami od południowej strony miasta” - mówi kierujący zespołem mgr inż. Artur Ginter z UŁ.

Archeolodzy założyli na wale dwa wykopy badawcze, w nawarstwieniach których odsłonili liczny materiał zabytkowy, m.in. ułamki ceramiki i szkła oraz kości zwierzęcych. Głębokość nawarstwień miejscami przekracza już 2,5 m, a wśród znalezionych przedmiotów dominują te o chronologii nowożytnej i współczesnej.

Drugim obiektem jest tzw. gródek stożkowaty sąsiadujący z muszyńskim zamkiem. Tym terminem określa się naturalne lub sztuczne wyniesienie w kształcie stożka, na którym budowano wieżę drewnianą lub drewniano-kamienną, mającą cechy rezydencjonalno-obronne.

Obiekt w Muszynie był już wprawdzie badany, ale w latach 70. ub. stulecia. „Chcemy, o ile to będzie możliwe, rozpoznać jego konstrukcję, chronologię i funkcje, jakie pełnił na przestrzeni lat” - dodał Ginter.

Równolegle trwają badania etnoarcheologiczne. Studenci nagrywają wspomnienia mieszkańców, a także filmują i fotografują miejsca, z którymi łączą się te opowieści. Wśród nich opuszczone wsie łemkowskie i młyny, zanikające cmentarze, ślady po obozowiskach harcerskich, dawną infrastrukturę uzdrowiskową, kolejową i rzeczną, a także relikty działań wojennych.

W trakcie badań studenci poznają polsko-słowackie pogranicze, m.in. zamek Pławiec, gdzie od kilku lat prowadzone są prace konserwatorskie.

Projekt „Muszyna – Plaveč: Odkrywamy zapomnianą historię i kulturę polsko-słowackiego pogranicza” realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Interreg V-A Polska-Słowacja 2014–2020. Potrwa on do końca tego roku, a jego efektem będzie m.in. książka wydana w polskiej i słowackiej wersji językowej.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024