Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
17.07.2018 aktualizacja 17.07.2018

Ponad milion zł od resortu nauki na tłumaczenia humanistyki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad milion złotych przeznaczy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na tłumaczenie dzieł humanistyki. MNiSW rozstrzygnęło właśnie kolejny konkurs w ramach modułu Uniwersalia - Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

Uniwersalia to - obok Dziedzictwa Narodowego oraz Fundamentów - jeden z trzech modułów Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH). Celem konkursów ogłaszanych w ramach tego modułu jest umożliwienie tłumaczenia i publikacji najwybitniejszych dzieł humanistyki.

Moduł Uniwersalia 2.1, w ramach którego rozpisano rozstrzygnięty właśnie konkurs, ma pozwolić na włączenie do obiegu międzynarodowego najważniejszych osiągnięć polskich nauk humanistycznych. Teksty będą przełożone na języki kongresowe - przy czym priorytetem przy ocenie wniosków był język angielski. Do konkursu mogły zostać zgłoszone zarówno tłumaczenia tekstów dawnych, jak i współczesnych.

"W konkursie udział wzięło 36 wniosków. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zakwalifikował do finansowania 13 najlepszych projektów na łączną kwotę 1 054 082 zł" - poinformował resort nauki na stronie internetowej.

Wśród najwyżej dofinansowanych projektów (kwotą ponad 100 tys. zł) znalazły się: przekład na język angielski i publikacja w wydawnictwie Brill monografii Michała Mencfela pt. "Atanazy Raczyński (1788-1874). Biografia"; przekład na język angielski i publikacja w wydawnictwie L`Harmattan monografii Dominiki Czarneckiej - "+Pomniki wdzięczności+ Armii Czerwonej w Polsce Ludowej i w III Rzeczypospolitej"; tłumaczenie na język niemiecki oraz publikacja monografii Daniela R. Soboty pt. "Narodziny fenomenologii z ducha pytania. Johannes Daubert i fenomenologiczny rozruch" (Wyd. IFiS PAN, Warszawa 2017).

Pełna lista nagrodzonych projektów jest dostępna na stronie internetowej.

NPRH wspiera polskich badaczy od 2010 r. Fundusze przyznawane w ramach programu mają m.in. ułatwiać integrację polskiej humanistyki z humanistyką europejską i światową oraz upowszechniać osiągnięcia humanistyki polskiej w świecie. 

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024