Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
24.07.2018 aktualizacja 24.07.2018

Badanie wskazuje, że rośnie liczba ciężarnych cierpiących na depresję

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Częstość występowania depresji i zaburzeń lękowych w okresie ciąży wzrosła o 51 proc. w ciągu zaledwie jednego pokolenia – wynika z angielskich badań, które publikuje „JAMA Network Open”.

Naukowcy z University of Bristol (Wielka Brytania) doszli do takich wniosków po przenalizowaniu danych zebranych wśród dwóch generacji kobiet, które brały udział w wieloletnim, trwającym ok. trzy dekady, badaniu pt. „Children of the 90s”. Porównano odpowiedzi 2 390 kobiet, ankietowanych na początku lat 90. XX wieku na temat objawów depresji ciążowej, z odpowiedziami ich 180 córek, które zaszły w ciążę przed 24. rokiem życia.

Okazało się, że poważne objawy depresji ciążowej występowały o 51 proc. częściej w młodszym pokoleniu kobiet. Odsetek mam z depresją ciążową wynosił 17 proc. w starszym pokoleniu oraz 25 proc. u młodszych mam.

Jak wyliczyli naukowcy, jeśli matka miała depresję ciążową, to jej córka była ponad trzykrotnie bardziej zagrożona wystąpieniem tego zaburzenia podczas ciąży.

Zaburzenia depresyjne były silnie związane ze stresem i uczuciem przytłoczenia, podkreślają naukowcy.

"Dzięki danym z badania +Children of the 90s+ możemy teraz dokonywać bardziej wartościowych porównań między pokoleniami kobiet na temat doświadczanej przez nie depresji” – podkreśla biorąca udział w badaniu dr Rebecca Pearson.

Jak podkreślają autorzy pracy, ich obserwacje są o tyle istotne, że depresja ciążowa ma istotny negatywny wpływ zarówno na matkę, jak i na dziecko.

Badacze planują w przyszłości sprawdzić, jakie skutki depresja ciążowa i inne problemy psychiczne młodych mam będą mieć dla ich potomstwa (tj. trzeciej generacji objętej badaniem). W tym celu w mieszkaniach rodziców zamontowano kamery, które mają rejestrować relacje między nimi a dzieckiem. (PAP)

jjj/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024