Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
03.08.2018 aktualizacja 03.08.2018

Bierne palenie powoduje tysiące martwych urodzeń

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Według najnowszych badań, narażenie na bierne palenie powoduje tysiące martwych urodzeń w krajach rozwijających się. Artykuł na ten temat ukazał się na łamach czasopisma „Tobacco Control”

Autorami pracy (https://tobaccocontrol.bmj.com/content/early/2018/07/19/tobaccocontrol-2018-054288) są naukowcy z University of York (Wlk. Brytania) i National Cancer Institute (USA). Ujawnili oni, że np. w Pakistanie ponad 40 proc. wszystkich ciężarnych kobiet jest narażonych na bierne palenie, co powoduje około 17 tys. martwych porodów w ciągu roku.

Wiadomo od lat, że ekspozycja na bierne palenie w czasie ciąży zwiększa ryzyko poronienia, wad wrodzonych, niskiej masy urodzeniowej i chorób układu oddechowego u dziecka. Jednak niewiele wiadomo na temat zasięgu biernej ekspozycji na dym papierosowy w czasie ciąży.

Zespół naukowców koordynowany przez prof. Kamran’a Siddiqiz’a z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu w York przeanalizował liczbę ciąż wraz z danymi dotyczącymi palenia w 30 krajach rozwijających się w latach 2008-2013.

Okazało się, że w Armenii, Indonezji, Jordanii, Bangladeszu i Nepalu ponad 50 proc. kobiet w ciąży zgłosiło, że są narażone na dym tytoniowy w swoim gospodarstwie domowym. Autorzy obliczyli, że w samej Indonezji doprowadziło to do ponad 10 tys. martwych urodzeń.

W pięciu z 30 przeanalizowanych krajów bierne palenie w gospodarstwie domowym było dwukrotnie częstsze niż palenie czynne.

Prof. Siddiqi uważa, że to głównie palący mężowie narażają kobiety na bierne palenie. „Jest to pierwsze badanie, które dostarcza danych dotyczących 30 krajów rozwijających się w kwestii biernego palenia w czasie ciąży. Ujawniliśmy ogromny problem, którego nikt nie chce rozwiązać” - mówi.

„Wykazaliśmy, że bierne palenie w czasie ciąży jest o wiele powszechniejszym zjawiskiem niż palenie czynne, co oznacza, że to właśnie ono powoduje najwięcej martwych urodzeń. I to ono jest prawdziwym zagrożeniem” - dodaje.

„Ochrona ciężarnych kobiet przed biernym paleniem powinna być kluczową strategią na rzecz poprawy zdrowia matek i dzieci” - uważa prof. Siddiqi.

Jednocześnie naukowiec dodaje, że uzyskane przez jego zespół wyniki są oparte na ankietach zgłaszanych przez same ciężarne, więc mogą być niedoszacowane.(PAP)

kap/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024