Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
05.08.2018 aktualizacja 05.08.2018

Otyłość sprzyja dłuższemu utrzymywaniu się wirusa w organizmie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Otyłość nie tylko zwiększa ryzyko komplikacji w przypadku zarażenia się grypą, ale sprzyja również dłuższemu utrzymywaniu się wirusa w organizmie. To z kolei może zwiększać prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się choroby w populacji – informuje „Journal of Infectious Diseases”.

Zdaniem naukowców z Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych (IDSA) otyłe osoby zarażone wirusem grypy mogą zwiększać prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się choroby wśród innych członków populacji.

Z dotychczasowych badań wynika, że u osób cierpiących na otyłość grypa ma zazwyczaj cięższy przebieg. U chorych częściej dochodzi do komplikacji, które mogą skutkować hospitalizacją, a nawet śmiercią. Teraz badacze wykazali, iż otyłe osoby nie tylko ciężej przechodzą chorobę, ale także dłużej rozsiewają wirusa.

Naukowcy przeanalizowali dane uzyskane od 1,8 tys. mieszkańców Nikaragui w latach 2015-2017. W celu oceny długości utrzymywania się wirusa u osób chorych na grypę pobierali od badanych próbki wymazu z nosa i gardła.

Analizy laboratoryjne pokazały, że u otyłych osób z objawami grypy wirus typu A utrzymywał się o 42 proc. dłużej niż u osób nieotyłych. W przypadku otyłych osób zarażonych wirusem grypy, ale przechodzących chorobę lekko lub bezobjawowo, czas utrzymywania się wirusa typu A był aż o 104 proc. dłuższy.

Nie zaobserwowano podobnej zależności w odniesieniu do wirusa grypy typu B, który wywołuje zazwyczaj lżejsze objawy choroby. Ponadto zjawisko dłuższego utrzymywania się wirusa nie dotyczyło dzieci – jedynie osób dorosłych.

Analizy nie pozwoliły stwierdzić, czy wirus typu A, który był dłużej rozsiewany przez otyłych badanych, posiadał właściwości zakaźne. To wykażą dopiero przyszłe badania.

Specjaliści podejrzewają, że dłuższe utrzymywanie się wirusa typu A może być u otyłych osób związane z przewlekłym stanem zapalnym organizmu, który zmienia funkcjonowanie układu odpornościowego i może powodować trudności w oddychaniu oraz zwiększać zapotrzebowanie na tlen.

„To pierwszy prawdziwy dowód na to, że otyłość może nie tylko wywierać wpływ na przebieg choroby, ale również bezpośrednio wpływać na jej rozprzestrzenianie” – komentuje dr Aubree Gordon z Uniwersytetu Michigan (USA), jedna z autorek badania.

„Rozwój efektywnych strategii zapobiegania grypie i jej kontrolowania, zwłaszcza w populacji osób z nadwagą i otyłych, jest teraz jeszcze ważniejszy, choć może być utrudniony ze względu na słabą odpowiedź członków tej populacji na szczepienia” – dodaje dr Stacey Schultz-Cherry z St. Jude Children`s Research Hospital (USA).

Więcej informacji na temat badania znajdziemy pod adresem: https://academic.oup.com/jid/advance-article/doi/10.1093/infdis/jiy370/5051913#. (PAP)

ooo/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024