Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
06.08.2018 aktualizacja 06.08.2018

Lider nie boi się brać odpowiedzialności za innych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Gotowość do wzięcia odpowiedzialności za innych jest cechą, która odróżnia lidera od jego zwolenników – wynika z badania zamieszczonego w czasopiśmie „Science”.

Większość ludzi unika podejmowania decyzji, które mogłyby wpłynąć na losy innych członków grupy – nawet kosztem utraty osobistych korzyści lub rezygnacji z wyznawanych wartości. Decyzje takie podejmuje lider – osoba, która nie obawia się jarzma odpowiedzialności – zauważają naukowcy z Uniwersytetu i Politechniki Federalnej w Zurychu (Szwajcaria).

Według badaczy cecha określona przez nich jako awersja do odpowiedzialności (ang. responsibility aversion) – niechęć do dokonywania wyborów w imieniu innych osób i ponoszenia konsekwencji tych decyzji – umożliwia odróżnienie osób, które posiadają predyspozycje do sprawowania przywództwa od tych, które takich predyspozycji nie mają.

W ramach badania specjaliści sprawdzali gotowość uczestników do podejmowania decyzji w imieniu członków grupy w sytuacji, od której zależało własne i cudze zadowolenie. Do oceny motywacji leżących u podłoża dokonywanych wyborów wykorzystywali obliczeniowe modele procesów decyzyjnych. Ponadto na bieżąco monitorowali funkcjonowanie mózgu badanych.

Wyniki pokazały, że ludzie przeważnie niechętnie podejmowali decyzje, gdy w grę wchodził dobrostan innych osób. Woleli raczej przekazać pałeczkę komuś innemu bez względu na własne preferencje i przekonania. Zdaniem naukowców cechowała ich duża awersja do odpowiedzialności.

Branie odpowiedzialności za innych nie przerażało za to badanych osiągających wysokie wyniki na skali przywództwa. Jak się okazało, wiele z tych osób pełniło funkcję lidera również w życiu codziennym.

"Wyniki naszego badania sugerują, że wielu ludzi wiąże branie odpowiedzialności za innych z psychologicznymi kosztami. Indywidualne różnice w postrzeganiu i gotowości do wzięcia odpowiedzialności mogą determinować, kto będzie dążył do objęcia przywództwa i – co ważniejsze – kto sprawdzi się w roli lidera" – komentują badacze.

O badaniu możemy przeczytać na stronie: http://science.sciencemag.org/content/361/6401/eaat0036. (PAP)

ooo/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024