Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
07.08.2018 aktualizacja 07.08.2018

Jedzenie insektów pozytywnie wpływa na mikrobiom jelitowy

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Spożywanie owadów może pomóc rozwijać populacje korzystnych bakterii w jelitach i zmniejszać poziom stanu zapalnego w organizmie - informuje pismo "Scientific Reports".

"Hodowanie insektów w celu pozyskania białka spożywczego nie tylko przyczynia się do ochrony środowiska, ale także stanowi zdrowszą alternatywę dla mięsa, zwłaszcza w krajach, gdzie spożycie mięsa jest wysokie" - mówi jeden z autorów badań dr Jonathan Patz z Uniwersytetu Wisconsin-Madison.

"Insekty zawierają błonnik, w tym także chitynę, inny niż ten, który spożywamy w warzywach i owocach. Okazuje się, że błonnik owadziego pochodzenia zwiększa liczbę probiotycznych bakterii w jelitach" - dodaje badacz.

W ramach badania przez dwa tygodnie 20 zdrowych kobiet i mężczyzn w wieku od 18 do 48 lat spożywało śniadanie z dodatkiem 25 gramów sproszkowanych świerszczowatych (dodawane do muffinów lub koktajli) lub standardowe śniadanie skomponowane przez badaczy. Następnie przez dwa tygodnie uczestnicy spożywali standardowe posiłki, a przez kolejne dwa tygodnie osoby, które spożywały standardowe posiłki zaczynały jeść śniadania z owadzim dodatkiem i na odwrót. W ten sposób każda osoba stanowiła sama dla siebie jednostkę kontrolną.

W momencie rozpoczęcia badań oraz po każdym etapie naukowcy porównywali próbki krwi, kału oraz analizowali kwestionariusze wypełniane regularnie przez uczestników.

Zaobserwowano, że dieta wzbogacona sproszkowanymi owadami zmniejszała poziom białka prozapalnego TNF-alfa we krwi (białko to ma związek m.in. z ryzykiem nowotworów i depresji). Dodatkowo konsumpcja owadów przyczyniała się do zwiększenia poziomu korzystnych bakterii jelitowych, takich jak Bifidobacterium animalis. Nie stwierdzono natomiast skutków ubocznych.

Owady spożywane są na świecie regularnie przez ponad 2 miliardy ludzi. To dobre źródło białka, witamin, minerałów i zdrowych tłuszczów. Ponadto, hodowanie insektów wymaga znacznie mniej wody, co ma duże znaczenie w przypadku obszarów, gdzie występuje jej deficyt - komentują autorzy, zaznaczając, że zamierzają powtórzyć badania na znacznie większej grupie osób.

Więcej informacji: https://www.nature.com/articles/s41598-018-29032-2

PAP - Nauka w Polsce

koc/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024