26.05.2020
PL EN
08.08.2018 aktualizacja 08.08.2018

Palenie sziszy szkodliwe dla serca

Palenie sziszy przez pół godziny powoduje rozwój czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego porównywalny z tym, który jest wynikiem palenia papierosów - wynika z badań opublikowanych przez "American Journal of Cardiology".

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles badali parametry związane z ryzykiem chorób serca u 48 zdrowych młodych palaczy sziszy przed i po 30 minutowej sesji.

Okazało się, że pojedyncza sesja wpływała na przyspieszenie tętna o około 16 uderzeń na minutę, podnosiła ciśnienie tętnicze oraz wpływała na parametry sztywności tętnic, które stanowi czynnik ryzyka zawału i udaru. Podobne rezultaty powoduje wypalenie papierosa.

Młodzi mieszkańcy Stanów Zjednoczonych coraz rzadziej sięgają po papierosy, a coraz częściej po fajkę wodną. Ankiety wskazują, że w większości przypadków młodych ludzi przekonuje atrakcyjny owocowy aromat - piszą autorzy.

"Wyniki tych badań są niepokojące. Wbrew częstemu przekonaniu, szisza nie jest zdrowszą alternatywą dla palenia papierosów. 30 minut to dolny limit korzystania z fajki wodnej. Często pali się ją nawet przez kilka godzin, co zwiększa poziom nikotyny i innych toksycznych związków absorbowanych przez organizm" - komentują badacze.

PAP - Nauka w Polsce

koc/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020