17.07.2019
PL EN
10.08.2018 aktualizacja 10.08.2018

Gowin do rektorów: zapewnimy wsparcie we wdrażaniu reformy szkolnictwa wyższego

PAP/Paweł Supernak; Warszawa, 20.06.2018 PAP/Paweł Supernak; Warszawa, 20.06.2018

Resort nauki zapewni uczelniom kompleksowe wsparcie we wdrażaniu zmian wynikających z wprowadzenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce - zapewnia minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w liście skierowanym do rektorów uczelni.

1 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0 lub Konstytucja dla Nauki) oraz przepisy ją wprowadzające. Nowa ustawa zastąpi cztery obecnie istniejące: prawo o szkolnictwie wyższym, ustawę o zasadach finansowania nauki, ustawę o stopniach i tytule naukowym, a także ustawę o kredytach i pożyczkach studenckich. Ustawa wejdzie w życie 1 października 2018 r.

"To kolejny krok w kierunku udoskonalenia polskiego systemu szkolnictwa wyższego i nauki" - podkreśla minister Gowin w opublikowanym na stronie resortu nauki liście do rektorów uczelni, datowanym na 9 sierpnia. "Przed nami etap strategiczny - wdrażanie reformy. Z wyzwaniem, które przed nami stoi, zmierzymy się razem - uczelnie i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego" - dodaje.

Minister deklaruje przy tym, że uczelnie otrzymają od MNiSW "kompleksowe wsparcie we wdrażaniu zmian wynikających z wprowadzenia ustawy". Pytania kierowane przez rektorów do ministerstwa mają być traktowane priorytetowo. "Aby usprawnić proces udzielania odpowiedzi na pytania, zdecydowałem się wprowadzić zasadę, w myśl której Ministerstwo będzie w pierwszej kolejności odpowiadać na wątpliwości kierowane przez Państwa Rektorów lub osoby upoważnione przez Państwa do zadawania takich pytań w imieniu uczelni" - informuje.

"Zachęcam również do bliskiej współpracy z osobami zapewniającymi uczelniom obsługę prawną, gdyż stanowisko Ministerstwa nie stanowi wiążącej wykładni, a ma wyłącznie walor informacyjny i doradczy" - podkreśla równocześnie Gowin.

W drugiej połowie września resort nauki planuje wydanie "Przewodnika po reformie szkolnictwa wyższego i nauki", jak również organizację szkoleń dla władz uczelni. Terminarz oraz tematyka szkoleń zostaną opublikowane na początku września na stronie konstytucjadlanauki.gov.pl; wtedy też rozpocznie się rejestracja uczestników.

W późniejszych terminach będą również organizowane w Warszawie i wybranych innych miastach szkolenia w ramach projektu "Liderzy w zarządzaniu uczelnią". "Będą to szkolenia dotyczące regulacji zawartych w ustawach, dostosowywane do indywidualnych potrzeb danej uczelni" - zapowiada Gowin.

W załączniku do listu ministra przypomniano najważniejsze zmiany wynikające z nowej ustawy oraz terminy ich wprowadzania.

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Florencka

kflo/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019