Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
12.08.2018 aktualizacja 12.08.2018

Lasy ważne dla ograniczenia zmian klimatu

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Próba zastąpienia lasów uprawami roślin służących do produkcji energii z biomasy i późniejsze magazynowanie dwutlenku węgla, może jeszcze bardziej podnosić poziom CO2 w atmosferze – zaobserwowali naukowcy z University of Exeter.

Założeniem koncepcji Biomass Energy with Carbon Capture and Storage (BECCS) jest produkowanie energii z biomasy oraz wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CO2) w ziemi. Niestety, okazuje się, że zamienianie dużych obszarów leśnych na uprawy biomasy na potrzeby BECCS może uwalniać tyle dwutlenku węgla, że wiele gruntów lepiej byłoby zostawić w ich pierwotnym kształcie.

„Większość scenariuszy Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) na ograniczenie globalnego ocieplenia o mniej niż 2 st. Celsjusza obejmuje BECCS - powiedziała główna autorka badania dr Anna Harper z University of Exeter. - Jednak obszar, na jakim trzeba byłoby uprawiać rośliny na biomasę, musiałby być dwukrotnie większy od Indii”.

To zmotywowało naukowców do przyjrzenia się dalszym konsekwencjom tak radykalnej zmiany w użytkowaniu ziemi. W wyniku zastosowania modelowania komputerowego dowiedli oni, że wykorzystywanie BECCS na tak szeroką skalę może doprowadzić do zwiększenia ilości węgla w atmosferze, szczególnie jeśli uprawy mają zastąpić istniejące lasy.

„W niektórych miejscach takie rozwiązanie może być efektywne, ale znaleźliśmy wiele obszarów, na których chronienie lub regeneracja lasów wydaje się być rozsądniejsze” - podkreślił współautor badania dr Tom Powell.

To, jak sprawdzi się BECCS, zależy od takich czynników, jak m.in. wybór roślin na biomasę czy jej przeznaczenie.

Jak dodał prof. Chris Huntingford z brytyjskiego Centrum Ekologii i Hydrologii, badanie pokazuje, że manipulowanie użytkowaniem gruntów może pomóc w zrównoważeniu emisji dwutlenku węgla, ale tylko w niektórych lokalizacjach. „Aby zrealizować postanowienia porozumienia klimatycznego w Paryżu, musimy zarówno zmniejszyć emisje, jak i wdrożyć różne technologie w celu zredukowania poziomu dwutlenku węgla w atmosferze” - zaznaczył Huntingford.

Opis badania ukazał się w magazynie „Nature Communications”.

PAP - Nauka w Polsce

mrt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024