Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
21.08.2018 aktualizacja 21.08.2018

Trzy tysiące astronomów spotkało się w Wiedniu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 3 tys. astronomów z 89 krajów, w tym z Polski, spotkało się w Wiedniu podczas 30. Kongresu Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Wydarzenie potrwa do końca sierpnia.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) to organizacja zrzeszająca zawodowych astronomów. W jej szeregach znajduje się ponad 10 tysięcy astronomów. Jej zadaniem jest m.in. światowa koordynacja badań astronomicznych i wspomaganie międzynarodowej współpracy w tym zakresie.

Co trzy lata w różnych krajach organizowany jest kongres IAU. W tym roku odbywa się w Wiedniu w Austrii od 20 do 31 sierpnia.

Zakres dyskutowanych na konferencji zagadnień obejmuje przekrój zainteresowań współczesnych badaczy Wszechświata. W ramach konferencji zaplanowano sympozja, sesje tematyczne, spotkania, setki wystąpień, dyskusji i prezentacje posterowe.

Osobne sesje będą poświęcone przygotowaniom do wykorzystania przez naukowców dwóch teleskopów nowej generacji: Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST), czyli budowanego przez NASA następcy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, a także Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT), który z kolei jest budowany przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Podczas kongresów IAU podejmowane są też decyzje związane z ogólnoświatową polityką naukową, ustandaryzowaniem definicji i pojęć. W poprzednich latach bywały one szeroko komentowane w mediach, tak jak to miało miejsce w 2006 roku podczas Kongresu IAU w Pradze, gdy zdecydowano o pozbawieniu Plutona statusu planety. W 2018 roku na pierwszy plan wysuwają się przygotowania do stulecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej, które przypadnie w roku 2019. W związku z tym organizacja chce w skali globalnej zorganizować szereg inicjatyw skierowanych do społeczeństw, związanych z popularyzacją astronomii i nauki oraz pokazania stu lat odkryć astronomicznych, które zmieniły poglądy ludzkości na Wszechświat. (PAP)

cza/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024