08.07.2020
PL EN
29.08.2018 aktualizacja 29.08.2018

Lasy wodorostów zmieniają się w ocieplającym się oceanie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Lasy wodorostów zmieniają swoją strukturę pod wpływem ocieplającej się wody w oceanach. Coraz więcej rośnie w nich gatunków ciepłolubnych – informują naukowcy z brytyjskiego University of Plymouth.

Główny autor badania Albert Pessarrodona (obecnie z University of Western Australia) i jego zespół analizowali konsekwencje rozprzestrzeniania się w ekosystemach gatunków wodorostów, preferujących cieplejszą wodę – listownic (Laminaria ochroleuca), którym zmiany klimatu służą. Brano pod uwagę wody u wybrzeży Wielkiej Brytanii i dalsze w północno-wschodnim Atlantyku.

"Kiedy ocean się ociepla, gatunki przemieszczają się w kierunku biegunów, aby pozostać w najlepszych dla siebie warunkach. Gatunki, które wolą ciepło, migrują do wielu siedlisk do tej pory zdominowanych przez te preferujące zimną wodę, zmieniając znane nam ekosystemy. Te tzw. nowatorskie ekosystemy składają się z ciepło- i zimnowodnych gatunków, ale nie wiemy, czy są one w stanie utrzymać pożądane procesy ekologiczne i funkcje, niezbędne człowiekowi" - podkreślił Pessarrodona.

Opis badania ukazał się w magazynie "Journal of Ecology".

Naukowcy zajmowali się lasami wodorostów w wodach na południowy zachód od Wielkiej Brytanii, gdzie w ostatnich latach ciepłowodne gatunki rosły obficie, prawdopodobnie kosztem roślin wolących chłodne wody, które są mniej tolerancyjne na wzrost temperatur.

Jak wyjaśnił współautor badania dr Dan Smale z Marine Biological Association, wodorosty Laminaria ochroleuca odkryto po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii w późnych latach 40. ubiegłego wieku. Obecnie stanowią częsty widok wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża i prawdopodobnie gatunek będzie się rozprzestrzeniał dalej na północ.

Autorzy większości dotychczasowych badań śledzili, jak nierodzime gatunki inwazyjne wprowadzane przez ludzi zmieniają ekosystemy. Dużo mniej uwagi poświęcano wpływowi na ich funkcjonowanie gatunków zajmujących nowe siedliska w wyniku zmian klimatu.

Pessarrodona dodał, że ciepłolubne wodorosty, rosnąc i zrzucając blaszki liściowe, przez cały rok są dostarczycielami pożywienia. Z kolei pozostałe gatunki rosną tylko przez krótkie okresy w roku. Materiał organiczny preferujących ciepło rośliny jest błyskawicznie przetwarzany przez roślinożerców, jak np. morskie ślimaki.

"Nasze wyniki sugerują, że obfitość ciepłowodnych wodorostów zmieni dynamikę morskich lasów w północno-wschodnim Atlantyku, modyfikując ilość, jakość i dostępność pożywienia" - podkreślił Smale. Dodał, że w nowych ekosystemach obserwuje się mniejszą bioróżnorodność. Takie zmiany mogą dotknąć gatunki ważne z przyczyn komercyjnych, jak kraby, homary czy przybrzeżne ryby.

Są jednak i dobre strony tej sytuacji. Badacze obliczyli, że np. absorpcja węgla może w nowych ekosystemach zostać utrzymana albo nawet się zwiększyć. Co więcej, zastępowanie jednych gatunków innymi może oznaczać, że lasy przetrwają, w przeciwieństwie do Japonii, Kanady i Australii, gdzie lasy wodorostów znikają zupełnie. (PAP)

mrt/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020