20.06.2019
PL EN
07.09.2018 aktualizacja 07.09.2018

Kołobrzeg/ Archeolodzy zbadają trzy odkryte stanowiska wrakowe w Bałtyku na Podczelu

PAP/Marcin Bielecki; Kołobrzeg, 05.09.2018 PAP/Marcin Bielecki; Kołobrzeg, 05.09.2018

Trzy nowe stanowiska wrakowe zostały odkryte w Bałtyku na Podczelu w ramach projektu realizowanego przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Przed nami trzeci i ostatni etap prac – powiedział dyrektor muzeum Aleksander Ostasz.

Prace poszukiwawcze na Bałtyku, na wysokości Kołobrzegu, prowadzi miejscowe Muzeum Oręża Polskiego w ramach projektu „Wraki Kołobrzegu 2018. Rozpoznanie podwodnych stanowisk archeologicznych w ramach badań AZP (Archeologiczne Zdjęcia Polski – PAP)”. To już trzecia edycja projektu dotowana przez MKiDN.

Jak poinformował w środę PAP dyrektor muzeum, rzeczoznawca MKiDN Aleksander Ostasz, w 2018 r. prace poszukiwawcze prowadzone są na wysokości Podczela, na wschód od przebadanego w ubiegłym roku rejonu. Badania realizowane są z pokładów jednostki hydrograficzno-pomiarowej ECHO 2 i jednostki pomiarowo-nurkowej SARACENN II.

„Znaleźliśmy trzy stanowiska wrakowe. Jesteśmy w trakcie projektu, więc nie wiemy, co to jest. (…) Przed nami trzeci etap prac – nurkowanie archeologów i wykonanie dokumentacji. My chcemy skanować to dno, mamy zrobić dokumentację, by móc chronić to znalezisko ” – powiedział PAP Ostasz.

Dodał, że „wody Kołobrzegu są białą plamą; nikt tu nie prowadził żadnych badań, więc tu może być wszystko”.

Jak powiedział Ostasz, niewykluczone, że odkryte stanowiska wrakowe pochodzą sprzed 300 lat. „Tereny na wysokości Podczela były miejscem desantu wojsk rosyjskich podczas wojny siedmioletniej. (…) W 1757 r. do wojny przeciwko Prusom przystąpiła Rosja. Podczas wojny trzykrotnie trwały walki o twierdzę Kołobrzeg. 26 sierpnia 1760 r. podczas drugiego ataku Rosjanie przeprowadzili właśnie w okolicach Podczela gigantyczną operację desantową” – zaznaczył dyrektor kołobrzeskiego muzeum.

Dodał, że po zakończeniu II wojny światowej „rejon Podczela i Bagicza został zajęty przez Rosjan i ogłoszony strefą zamkniętą”. „Wszystkie wraki z czasów walk o Kołobrzeg pozostały na plaży lub w wodach Bałtyku” – powiedział Ostasz.

Przypomniał, że w ramach ubiegłorocznych badań na plaży w Podczelu wydobyty został wrak niemieckiej pomocniczej jednostki Kriegsmarine. Rok wcześniej w morzu na obszarze naprzeciwko Kołobrzegu odkryto wrak niemieckiego promu desantowego.

Na tegoroczne badania prowadzone przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu MKiDN przekazało 140 tys. zł.

PAP - Nauka w Polsce, Inga Domurat

ing/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019