26.04.2019
PL EN
08.09.2018 aktualizacja 08.09.2018

Studenci z Polski i Niemiec szukają wymarłych wiosek w Puszczy Piskiej

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Grupa 20 studentów z Polski i Niemiec rozpoczyna w piątek w Puszczy Piskiej (warmińsko-mazurskie) porządkowanie cmentarzy wymarłych po II wojnie światowej wiosek. Uczestnicy projektu będą też próbowali odnaleźć ślady dawnych osad.

"O tym, że wymarłe wsie są w Beskidach czy Bieszczadach, wiedza jest niemal powszechna. O wymarłych wioskach na Mazurach wie niewielu" - przyznał w rozmowie z PAP Krzysztof Worobiec ze Stowarzyszenia "Sadyba", które wspólnie z olsztyńską Fundacją "Borussia" prowadzi projekt „Zaginione wioski Puszczy Piskiej”.

Kornelia Kurowska, prezes Borussii, dodała, że studenci będą odnajdywać ślady zapomnianych i zarośniętych cmentarzy wsi Wilki i Pogobie Przednie. "Uczestnicy projektu, zanim w piątek przyjechali do Puszczy Piskiej, spędzili kilka dni w Archiwum Państwowym w Olsztynie oraz archiwum w Berlinie szukając informacji o tych wsiach i ich mieszkańcach. Mamy nadzieję, że zdobyta w archiwach wiedza pomoże im na bardziej osobisty wymiar udziału w projekcie" - powiedziała PAP Kurowska.

Wioski w Puszczy Piskiej, których będą poszukiwać młodzi ludzie przed II wojną światową zamieszkiwali Mazurzy. Gdy w 1945 roku nad okolice nadciągała Armia Czerwona mieszkańcy w popłochu uciekli zostawiając swoje domostwa. Część ludzi została zabita. Po wojnie nikt nie zasiedlił wsi Wilki i Pogobie Przednie. Dlatego domostwa i budynki gospodarcze zostały rozszabrowane i szybko popadły w ruinę, a cmentarze zarosły.

"Cmentarze mamy już zlokalizowane. Gdzieniegdzie można też natrafić na fundamenty domów. Odkrywanie ich dla uczestników projektu to jak zabawa w Pana Samochodzika. Udział w takim projekcie zdecydowanie zmienia młodych ludzi, ich sposób patrzenia na historię i przewrotność losu" - przyznał Worobiec.

W tym roku projekt „Zaginione wioski Puszczy Piskiej” jest realizowany po raz piąty. W poprzednich edycjach udało się odnaleźć i uporządkować cmentarze i ślady po ośmiu innych wymarłych wsiach.

Partnerem projektu jest Nadleśnictwo Pisz oraz Liceum Ogólnokształcące w Piszu, którego uczniowie obejmą opieką dwa odrestaurowane cmentarze. Ze strony niemieckiej w projekcie uczestniczy Fundacja Gerhard-Hauptmann-Haus z Duesseldorfu oraz Uniwersytet Heinricha Heinego z Duesseldorfu.

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ agz/

Copyright © Fundacja PAP 2019