Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
15.09.2018 aktualizacja 15.09.2018

Nocne zwyczaje flamingów z ogrodów zoologicznych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Co robią flamingi po zamknięciu na noc ogrodów zoologicznych? – zastanawiali się naukowcy z brytyjskiego University of Exeter. Okazało się, że ptaki wcale nie drzemią, tylko wykazują większą aktywność niż w dzień.

Wydawałoby się, że skoro flamingi nie są niepokojone przez drapieżniki i nie muszą martwić się o jedzenie, to będą spokojnie w nocy odpoczywać. Nic bardziej mylnego – naukowcy stwierdzili, że kiedy opiekunowie ptaków idą do domu, ich podopieczni więcej żerują i wałęsają się po wybiegu intensywniej niż w ciągu dnia.

„W przypadku wielu zwierząt trzymanych w zoo niewiele wiemy o tym, co robią, kiedy opiekunów nie ma w pobliżu - powiedział dr Paul Rose z University of Exeter – Dzikie flamingi są bardziej aktywne w nocy, ale byliśmy zaskoczeni, że to samo dotyczy ptaków w niewoli. Wygląda na to, że to wbudowany model zachowania”.

Zdaniem naukowca wnioski mogą być istotne dla osób zarządzających ogrodami zoologicznymi. „Zapewniając zwierzętom otoczenie, które umożliwia szereg aktywności – także tych, których nie obserwujemy u nich w ciągu dnia – umożliwiamy im zachowywanie się w naturalny sposób” - uważa Rose.

Do obserwowania ptaków wykorzystano fotopułapki umieszczone wokół wybiegu stada ok. 270 flamingów różowych w rezerwacie WWT Slimbridge Wetland Centre w hrabstwie Gloucestershire w Wielkiej Brytanii.

Szczyt żerowania przypadał na wieczór, co świadczy o tym, że naturalne wzorce zostały utrzymane, mimo że ptakom w ciągu dnia zapewniano kompletną dietę. Ponadto późnym wieczorem, w środku nocy i wczesnym rankiem flamingi wędrowały po swoim wybiegu na większe dystanse. Natomiast późnym rankiem i w środku dnia zbierały się w kilku miejscach wybiegu, aby odpoczywać i czyścić pióra. Niektóre zachowania, np. godowe, obserwowane były najczęściej w ciągu dnia.

Dr Rose przyznaje, że należy przeprowadzić więcej badań nad nocnymi zachowaniami, aby w pełni zrozumieć potrzeby zwierząt trzymanych w niewoli. (PAP)

mrt/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024