23.04.2019
PL EN
13.09.2018 aktualizacja 13.09.2018

Wrocław/ Od poniedziałku międzynarodowa konferencja matematyczna

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Najnowsze trendy i osiągnięcia w dziedzinie matematyki zostaną przedstawione podczas międzynarodowej konferencji, która odbędzie się w przyszłym tygodniu we Wrocławiu. Podczas imprezy zostaną także wręczone dwie nagrody Polskiego Towarzystwa Matematycznego

Organizatorami konferencji UMI-SIMAI-PTM, w których weźmie udział ponad 700 naukowców z całego świata, są trzy stowarzyszenia – Włoskie Towarzystwo Matematyczne (UMI), Włoskie Towarzystwo Matematyki Stosowanej i Przemysłowej (SIMAI) oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne (PTM), jak również Politechnika Wrocławska oraz Uniwersytet Wrocławski. Obrady będą się toczyć na kampusach obydwu uczelni.

"Będzie to największa konferencja matematyczna spośród tych, które kiedykolwiek odbyły się we Wrocławiu. Jej celem jest rozwijanie matematyki, a program przewiduje m.in. przedstawienie najnowszych trendów i osiągnięć w tej dziedzinie" – zapowiada prof. Krzysztof Bogdan z Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej, cytowany w przesłanej PAP informacji prasowej.

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, konferencja ma także zbliżyć naukowców z Polski i Włoch - reprezentujących dwie matematyki o tradycyjnie wysokiej pozycji na świecie.

W programie wydarzenia znajdują się zarówno wykłady plenarne, jak i 44 specjalistyczne sesje tematyczne, które poświęcone będą różnorodnym działom matematyki. Jeden z wykładów plenarnych poświęcony zostanie także historii matematyki - ma to być ukłon w kierunku nauk humanistycznych.

Wydarzenie będzie także okazją do wręczenia nagród przyznawanych przez Polskie Towarzystwo Matematyczne. Nagrodę im. Hugona Steinhausa otrzyma prof. Rafał Weron z Wydziału informatyki i Zarządzania PWr za całokształt dorobku - ze szczególnym uwzględnieniem modelowania i prognozowania cen na hurtowym rynku energetycznym. Z kolei laureatem nagrody im. Stefana Banacha jest prof. Krzysztof Bogdan z Wydziału Matematyki PWr. Został on wyróżniony za przełomowe wyniki w teorii potencjału procesów skokowych i operatorów nielokalnych. Jak podkreśla Politechnika Wrocławska, oznacza to, że po raz pierwszy obie główne nagrody Polskiego Towarzystwa Matematycznego trafią do naukowców z tej uczelni.

Konferencja UMI-SIMAI-PTM rozpocznie się w poniedziałek 17 września i potrwa do czwartku. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz Ambasada Włoch w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019