Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
20.09.2018 aktualizacja 20.09.2018

Warszawa/ W sobotę rusza Festiwal Nauki

fot. strona organizatora konkursu fot. strona organizatora konkursu

Ponad 230 lekcji dla szkół i 440 spotkań dla indywidualnych osób znalazło się w programie XXII Festiwalu Nauki w Warszawie. Festiwal potrwa od 21 do 30 września. Tradycyjnie hasłem festiwalu jest: „brak inwestycji w naukę jest inwestycją w ignorancję“.

Festiwal rozpocznie się 21 września o godz. 18 debatą "Polska, ale czyja?". Czwórka historyków debatować będzie o tym, czy odrodzona Polska w 1918 r. należała do swoich wszystkich obywateli.

Będzie to pierwsza z cyklu debat głównych, w których o ważnych tematach dotyczących nauki rozmawiać będzie kilku ekspertów. I tak np. w planach znajduje się debata o tym, czy w świetle biologii molekularnej mówienie o "samolubnym genie" jeszcze się nie zdezaktualizowało (22 września), debata o sztucznej inteligencji (23 września), dyskusja o tym, czy istnieją granice wolności badań (24 września), czy debata o globalnym ociepleniu (29 września).

W programie festiwalu każdy miłośnik nauki znajdzie dla siebie coś ciekawego. Przewidziano prelekcje m.in. o tym, czy moralność jest skutkiem ewolucji, wykład o migracjach międzynarodowych, spotkanie, którego tematem będzie perfekcjonizm czy spotkanie dotyczące prewencyjnej medycyny wieku podeszłego.

Ale Festiwal Nauki to nie tylko wykłady. Miłośnicy ortografii i interpunkcji będą mogli napisać dyktando festiwalowe (22 września). A osoby zainteresowane naukowym show będą mogły wziąć udział w finale Falling Walls Lab Warsaw, gdzie naukowcy w krótkich słowach przedstawią swoje badania. Miłośnicy przyrody mogą się wybrać na spacer w nietoperzami albo zabłądzić w labiryncie filozoficznym.

Festiwal - jak informują organizatory - korzysta z wkładu finansowego instytucji organizujących wykłady (to uczelnie, muzea) oraz dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wśród sponsorów Festiwalu znajdują się zarówno Urząd Miasta Stołecznego Warszawy (dofinansowanie lekcji festiwalowych), jak i firmy prywatne.

Na stronie festiwalu poinformowano, że w poszczególnych edycjach festiwalu liczba indywidualnych wizyt waha się między 45 tys. a 75 tys. osób.

Festiwal Nauki w Warszawie jest najstarszym festiwalem nauki w Polsce. W 1996 r. fizyk i biolog molekularny prof. David Shugar odwiedził festiwal nauki w Edynburgu. Pomysł na festiwal tak mu się spodobał, że zaproponował zorganizowanie podobnego wydarzenia i w Polsce. Udało mu się przekonać do tej idei tyle osób, że już w 1997 r. udało się zorganizować pierwszy Festiwal Nauki w Warszawie.

Za przykładem warszawskiego festiwalu poszły inne miasta. Teraz w całej Polsce odbywa się regularnie kilkanaście innych festiwali naukowych. (PAP)

lt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024