Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
20.09.2018 aktualizacja 20.09.2018

Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa rozwija działalność

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Rozwój Ośrodka Szkolenia Mechaników Obsługi Technicznej, a także udział w pracach naukowych, badawczych i rozwojowych planuje Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo- Wschodniej.

W tym roku minęło dziesięć lat od powstania Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowej Wschodniej, pozawydziałowej jednostki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Jest to wspólna inicjatywa Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA (spółki zarządzającej Katowice Airport), gliwickiej uczelni i Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Jak poinformowano w przesłanym w czwartek PAP komunikacie, w najbliższym czasie Centrum planuje dalszy rozwój Ośrodka Szkolenia Mechaników Obsługi Technicznej. Jednostka chce też uczestniczyć w pracach dotyczących m.in. lotniczych badań nieniszczących prądami wirowymi, rozwoju sieci lotnisk lotnictwa ogólnego w ścisłej współpracy z portami regionalnymi, implementacji procedur podejścia GNSS (cywilnego systemu nawigacji – PAP) dla lotnisk lotnictwa ogólnego, czy lotniczego monitoringu ziemi, wody i powietrza z punktu widzenia ochrony środowiska.

Centrum działa w trzech obszarach: dydaktycznym, naukowo-badawczym i promocyjnym. W obszarze dydaktyki prowadzone są studia stacjonarne I i II stopnia ze specjalności "nawigacja lotnicza" oraz "mechanik lotniczy". Ponadto uruchomiony został Ośrodek Szkolenia Mechaników Obsługi Technicznej Politechniki Śląskiej w Katowicach, certyfikowany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Centrum prowadzi też szkolenia i kursy.

Istotnym elementem pracy Centrum jest działalność wydawnicza. Powstała tzw. błękitna seria, w której ukazują się skrypty niezbędne podczas szkolenia i kształcenia lotniczego. To m.in. książki poświęcone meteorologii, wybranym zagadnieniom z lotnictwa cywilnego, prawu i procedurom lotniczym, nawigacji i frazeologii lotniczej.

W ramach działalności naukowo-badawczej nawiązano m.in. współpracę z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, z którą realizowane są projekty dotyczące rozwoju technik i technologii nawigacji satelitarnej w lotnictwie. Centrum podpisało też wiele umów patronackich ze szkołami średnimi w zakresie merytorycznego nadzoru nad realizowanymi programami w klasach o profilu lotniczym oraz dokształcania nauczycieli.

W ramach działalności promocyjnej Centrum corocznie współorganizuje ze szkołami średnimi Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Ogólnolotniczej. Ponadto przedstawiciele Centrum biorą udział w krajowych i międzynarodowych konferencjach oraz targach lotniczych, które są platformą wymiany wiedzy.

"Od ponad dekady Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA jest zaangażowane w funkcjonowanie Centrum m.in. poprzez dostarczanie fachowej, praktycznej wiedzy. Z perspektywy zarządzającego dużym lotniskiem komunikacyjnym znakomicie widzimy, jak duże znaczenie dla funkcjonowania branży lotniczej w Polsce ma stały dopływ dobrze wykształconych kadr. (...) Oferta Centrum stara się wychodzić naprzeciw potrzebom lotniczego rynku pracy. Uważam, że już teraz Centrum jest ważnym punktem na krajowej mapie ośrodków kształcących na potrzeby branży" – powiedział w czwartek Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, zarządzającego Katowice Airport.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

lun/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024