Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
26.09.2018 aktualizacja 28.09.2018

Zmiany klimatu spowodują większą erozję gleby i częstsze powodzie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wywołana zmianami klimatu zmiana struktury gleby może zintensyfikować obieg wody w przyrodzie i przyczynić się do częstszych gwałtownych powodzi i erozji gleb przed końcem obecnego wieku.

Naukowcy z amerykańskiego University of California w Riverside analizowali wpływ zmian klimatu na makropory glebowe, czyli duże pory w glebie. Mają one średnicę ponad 0,009 mm i umożliwiają absorbowanie wody w glebie, która potem jest wykorzystywana przez rośliny, transportuje składniki odżywcze i finalnie trafia do podziemnych warstw wodonośnych.

Przewidzenie reakcji makroporów na zmianę klimatu jest istotne w związku z ich rolą w cyklu hydrologicznym, a ostatecznie w zapewnieniu m.in. dostatecznej ilości wody i pożywienia – uważa główny autor badania Daniel Hirmas.

Badacze posłużyli się danymi nt. gleb z całych Stanów Zjednoczonych pochodzących z okresu 50 lat i zestawili je z danymi atmosferycznymi ze stacji pogodowych. Analizowali zmiany stanu makroporów w odniesieniu do opadów, temperatury i poziomu wilgotności. Wykazali, że makropory powstawały częściej w suchym klimacie, niż w wilgotnym, i że ich zmiany wywołane przez klimat następowały szybciej, niż do tej pory myślano.

Na podstawie modeli klimatycznych naukowcy dowiedli, że w latach 2080-2100 rosnąca wilgotność zredukuje liczbę makroporów w glebie w większości regionów USA. Konsekwencją może być słabsze przenikanie wody do gruntów, zwiększony spływ powierzchniowy i erozja oraz częstsze gwałtowne powodzie.

"To pierwsze badanie pokazujące, jak klimat wpływa na rozwój makroporów w wąskich ramach czasowych. Wnioski wspierają hipotezę, że zmiany klimatu najprawdopodobniej zintensyfikują cykl hydrologiczny – powiedział Hirmas. - Nasze wyniki sugerują, że stan makroporów gleb powinno się włączyć do globalnych modeli klimatycznych dla lepszego zrozumienia obiegu wody w przyrodzie, przewidywania zmian i przygotowania na przyszłość".

Autorami badania opisanego w magazynie "Nature" są również: Daniel Giménez z amerykańskiego Rutgers University; Attila Nemes z Norwegian Institute of Bioeconomy Research (NIBIO); Ruth Kerry z amerykańskiego Brigham Young University oraz Nathaniel A. Brunsell i Cassandra J. Wilson z University of Kansas w USA. (PAP)

mrt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024