Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
01.10.2018 aktualizacja 01.10.2018

Las atlantycki prawie pusty po 500 latach eksploatacji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Po pięciu wiekach nadmiernej eksploatacji niegdyś majestatycznego południowoamerykańskiego lasu atlantyckiego populacja ssaków zmniejszyła się w nim o połowę – wynika z badania zaprezentowanego w „PLOS ONE”.

Ponad połowa współistniejących ze sobą w lesie gatunków średnich i dużych ssaków wyginęła, odkąd obszar ten został skolonizowany w XVI w. Za ten spadek bioróżnorodności w dużej mierze winę ponosi działalność człowieka.

Zajmujący pierwotnie 1,1 mln kilometrów kwadratowych las atlantycki położony jest głównie wzdłuż wybrzeża Brazylii i jest najdłuższym na świecie pasem tropikalnej puszczy. Uprawa roli i pozyskiwanie drewna, a także pożary sprawiły, że jego powierzchnia zmniejszyła się do 0,143 mln kilometrów kw, co z kolei miało zgubny wpływ na żyjące w nim ssaki.

Badanie poprowadził dr Juliano Bogoni z University of São Paulo w Brazylii razem z prof. Carlosem Peresem z University of East Anglia w Wielkiej Brytanii oraz współpracownikami z Federal University of Santa Catarina w Brazylii.

Zespół przeanalizował straty wśród prawie 500 grup średnich i dużych ssaków. Oprócz poszczególnych gatunków badacze wzięli pod lupę także grupy gatunków, aby zrozumieć, które z nich zmniejszyły się najgwałtowniej. Naukowcy oceniają, że najbardziej ucierpiały szczytowe drapieżniki i duże zwierzęta mięsożerne, jak jaguary i pumy, a także masywni roślinożercy, jak np. tapiry.

„Nasze wyniki świadczą o tym, że należy błyskawicznie wdrożyć działania ochraniające te kruche ekosystemy. W szczególności należy przeprowadzić bardziej zaawansowane badania w regionie, aby zrozumieć lokalne schematy i przyczyny ginięcia gatunków” - podkreślił prof. Peres.

Dr Bogoni dodał, że bioróżnorodność ssaków w niegdyś majestatycznym lesie atlantyckim jest mocno zredukowana i stanowi zaledwie cień dawnej obfitości. Jego zdaniem siedliska zwierząt są obecnie ograniczone do niewielkich pozostałości lasów, a bezprecedensowa w historii zapaść populacji może być bezpośrednio przypisana aktywności człowieka. (PAP)

mrt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024