Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
27.09.2018 aktualizacja 27.09.2018

Małopolskie/ W piątek 12. Małopolska Noc Naukowców

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 1700 różnych wydarzeń: warsztatów, eksperymentów, pokazów i spotkań z różnych dziedzin nauki prezentowanych przez 1300 naukowców znalazło się w programie 12. Małopolskiej Nocy Naukowców, która odbędzie się w piątek wieczorem w miastach całego województwa.

W tym roku Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego organizuje Noc w partnerstwie z 55 instytucjami: szkołami wyższymi, instytutami badawczymi i konsorcjami badawczymi firm. Oprócz Krakowa wydarzenia w ramach Nocy odbywać się będą w Tarnowie, Nowym Sączu, Chrzanowie, Niepołomicach, Skawinie, Andrychowie i po raz pierwszy – Oświęcimiu.

Marszałek Małopolski Jacek Krupa ocenił, że Małopolska Noc Naukowców jest jednym z największych popularnonaukowych wydarzeń nie tylko w regionie, ale i w całej Europie.

"Nauka to fascynująca przygoda. To świat, który kryje w sobie wiele niesamowitych tajemnic. Noc Naukowców to natomiast niepowtarzalna szansa, aby te zagadki rozwiązywać, zajrzeć w miejsca na co dzień niedostępne i samemu poczuć się jak odkrywca. A o tym, że pasjonatów nauki w Małopolsce nie brakuje, pokazuje ogromne zainteresowanie wydarzeniami, które przygotowujemy wspólnie z naszymi partnerami" - ocenił w środę marszałek Krupa.

Jak zapowiedział, w programie Małopolskiej Nocy Naukowców każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierać można spośród ponad 1700 różnych wydarzeń: warsztatów, eksperymentów, pokazów i spotkań w ponad 80 lokalizacjach.

Organizatorzy przypomnieli, że program wydarzenia powstawał przez kilka miesięcy. W jego przygotowanie i realizację zaangażowało się ponad 1300 naukowców, prawie 2000 studentów oraz ponad 150 kół naukowych.

Jednym z partnerów Małopolskiej Nocy Naukowców jest Uniwersytet Jagielloński. Z tej okazji na tamtejszym Wydziale Chemii będzie można dowiedzieć się np. tego, co wynika z obliczeń kwantowo-mechanicznych, do czego służy transmisyjna mikroskopia elektronowa i jakie zastosowanie w praktyce ma spektroskopia fotoelektronów.

"Przygotowaliśmy liczne atrakcje dla osób spragnionych kontaktu z magicznym światem chemii. Będzie można zwiedzić nowoczesne laboratoria, posłuchać interesujących wykładów o magnesach, produkcji chleba z powietrza oraz świecie barw i kształtów, zobaczyć czym zajmują się na co dzień uniwersyteccy chemicy. Zapewne największą atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych, będą przygotowane specjalnie na tę okazję pokazy doświadczeń chemicznych" - poinformował podczas konferencji prasowej dziekan Wydziału Chemii UJ prof. dr hab. Piotr Kuśtrowski.

Organizatorzy przypomnieli, że popularność wydarzenia rośnie z roku na rok: podczas pierwszej edycji w 2007 r., uczestniczyło w nim pięciu partnerów i 3,5 tys. osób, a w ubiegłorocznej – 44 partnerów i ponad 63 tys. odwiedzających.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale na wybrane atrakcje obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Szczegóły znajdują się na stronie Małopolskiej Nocy Naukowców www.nocnaukowcow.malopolska.pl i na Facebooku wydarzenia.

Noc Naukowców (Researchers Night) w 2005 roku zainicjowała Komisja Europejska. W 2017 roku odbywa się w 300 miastach w 24 krajach Europy.

PAP - Nauka w Polsce, Rafał Grzyb

rgr/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024