30.05.2020
PL EN
29.09.2018 aktualizacja 29.09.2018

W nowym roku akademickim na UŁ zdecydowanie dominują kobiety

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W nowym roku akademickim niemal dwie trzecie nowych studentów na Uniwersytecie Łódzkim to kobiety. Na studiach stacjonarnych na tej największej łódzkiej uczelni naukę rozpocznie około 8600 studentów, a studia niestacjonarne zacznie ponad 3700 osób.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/ 2019 na UŁ odbędzie się w poniedziałek.

O indeks Uniwersytetu Łódzkiego walczyło mniej więcej 30 tys. kandydatów, w tym ok. 2000 zagranicznych. Indeks zdobył co trzeci z nich. Co piąty pierwszoroczniak pochodzi spoza województwa łódzkiego - poinformował rzecznik uczelni Paweł Śpiechowicz.

W roku akademickim 2018/2019 UŁ oferuje kształcenie na 185 kierunkach. W związku z wprowadzeniem przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nowego algorytmu (SSR – Student Staff Ratio) uczelnia była zmuszona zmniejszyć limit miejsc na niektórych wydziałach. W związku z tym w rozpoczynającym się roku akademickim liczba studiujących będzie o przeszło tysiąc mniejsza w porównaniu z ub. rokiem – dodaje rzecznik UŁ.

Na Uniwersytecie Łódzkim studiować będzie w tym roku akademickim niemal 2,5 tys. zagranicznych studentów, a w pierwszym semestrze rozpocznie studia około 1500 osób z kilku kontynentów. Pojawią się studenci z takich krajów jak m.in.: Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Tajlandia, Filipiny, Malezja, Ekwador, Nepal, Etiopia, Egipt. Wzrosła, i to znacznie, liczba studentów z Azerbejdżanu, Białorusi i Indii – zaznaczył Śpiechowicz.

W ramach programu Erasmus+ na UŁ przyjeżdża wyjątkowo duża liczba Włochów – będzie ich niemal 80. Daleko im jednak do dotychczasowych liderów – Turków (w tym roku 230) oraz Hiszpanów, których pojawi się 160.

Zagraniczni studenci z reguły wybierają jeden z czterech wydziałów: Ekonomiczno-Socjologiczny, Filologiczny, Studiów Międzynarodowych i Politologicznych lub Zarządzania. 

PAP - Nauka w Polsce

szu/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020