01.06.2020
PL EN
29.09.2018 aktualizacja 30.09.2018
Marek Matacz
Marek Matacz

Marsjańska gleba po 20 dol. za kilogram

An undated NASA handout image of a Mars Rover. EPA/NASA. UK AND IRELAND OUT An undated NASA handout image of a Mars Rover. EPA/NASA. UK AND IRELAND OUT

Korzystając z danych zdobytych przez jeżdżące po planecie łaziki, naukowcy opracowali przepis na marsjańską glebę. Może być ona nieoceniona dla badań przygotowujących do kolonizacji planety.

To nie jest żartobliwy news. Naukowcy z University of Central Florida (UCF) sprzedają marsjańską glebę po 20 dol. za kilogram. Nie jest to oczywiście gleba pochodząca z naszej sąsiedniej planety, ale jej replika.

Swoje osiągnięcie badacze opisali na łamach pisma "Icarus".

"Gleba udająca marsjańską potrzebna jest w badaniach przygotowujących ludzkość do podróży na Marsa" - mówi prof. Dan Britt z UCF. "Jeżeli zamierzamy tam polecieć, będziemy potrzebowali pożywienia, wody i innych ważnych rzeczy. Podczas gdy pracujemy nad rozwiązaniami, które mają je zapewnić, potrzebne są sposoby, aby te metody przetestować" - opowiada badacz.

Na przykład naukowcy pracujący nad sposobami uprawiania na Marsie jadalnych roślin muszą prowadzić badania na glebie jak najbardziej przypominającej miejscową.

"Nikt nie chciałby odkryć, że jego metoda nie działa, kiedy jest już na miejscu" - mówi prof. Britt.

Przepis na glebę powstał na podstawie informacji zdobytych przez robota Curiosity. Badacze tłumaczą, że na Marsie czy np. asteroidach występują gleby różnego typu, podobnie jak na Ziemi.

"Dzięki naszej technice możemy uzyskać różne wariacje. Większość potrzebnych minerałów można znaleźć na Ziemi, choć niektóre są trudne do zdobycia" - opowiada główny autor publikacji dr Kevin Cannon.

Gleba marsjańska nie jest jedyna nad jaką pracują badacze. W ich laboratorium powstają też gleby, jakie można spotkać na asteroidach i na Księżycu.

Wysiłki są już doceniane. Zespół odebrał jak dotąd 30 zamówień, w tym jedno, na pół tony z Kennedy Space Center.

Zdaniem twórców pomysłu ich praca przyspieszy wysiłki nad eksploracją Układu Słonecznego.

"Oczekuję, że dzięki dostępowi do tych materiałów naukowcy będą mogli wiele się dowiedzieć" - twierdzi prof. Britt.

Więcej informacji - na stronie:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-09/uocf-use092818.php

Materiał wideo mozna obejrzeć TU:

https://www.youtube.com/watch?v=cxo2-Ndjy7U

mat/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020