Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
02.10.2018 aktualizacja 02.10.2018

Uniwersytet Warszawski zainaugurował kolejny rok akademicki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uniwersytet Warszawski zainaugurował w poniedziałek rok akademicki 2018/2019. Rektor uczelni prof. Marcin Pałys zapowiedział utworzenie federacji z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. List intencyjny w tej sprawie zostanie podpisany 16 października, zaś sama federacja stałaby się faktem za rok - zapowiedział rektor UW.

Prof. Marcin Pałys, rektor UW zauważył, że tegoroczna inauguracja oznacza nie tylko otwarcie nowego roku akademickiego, ale też wejście w życie zupełnie nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. "Wchodzące w życie prawo, jeśli je dobrze wykorzystamy, może przynieść uczelniom znaczące i korzystne zmiany. Ale to także – szczególnie w pierwszym okresie jego obowiązywania – ogromne wyzwanie" – mówił podczas inauguracji prof. Pałys, którego wystąpienie zrelacjonowano na stronie internetowej UW.

"Ustawa pozwala nam na nowo przemyśleć organizację uniwersytetu. Stwarza w tym zakresie ramy, które my sami musimy wypełnić treścią" – mówił rektor, dodając jednocześnie, że wdrażanie ustawy i wypracowanie nowych rozwiązań będzie się wiązało z ogromnym nakładem pracy.

Prof. Pałys wymienił te elementy ustawy, w których widzi szansę na pozytywne zmiany: promowanie współdziałania wewnątrz uniwersytetu zamiast konkurencji pomiędzy jednostkami, nową organizację kształcenia doktorantów, powiązanie uprawnień uczelni z jakością oferowanego przez nie wykształcenia i prowadzonych badań, dodatkowe środki finansowe dla najlepszych szkół, możliwość federalizacji uniwersytetów.

Rektor - jak czytamy na stronie UW - podkreślił, że wdrażając wszystkie ustawowe zmiany trzeba jednocześnie chronić te rozwiązania, które już teraz dobrze funkcjonują na uczelni. "Wydziały i jednostki pozawydziałowe, które przez lata budowały środowiska naukowe, będą teraz działać w korzystniejszych dla siebie warunkach, zachęcających do współpracy z innymi. Chciałbym rozwiać obawy tych wszystkich, którzy sądzą, że dorobek wydziałów zostanie zaprzepaszczony" – mówił prof. Pałys. "Jednostki wydziałowe i niebędące wydziałami będą kontynuować swoją działalność, choć ich zadania i obowiązki będą się zmieniać, tak aby odpowiadać realiom nowego prawa. Ale nadal to właśnie one pozostaną środowiskami rozwoju nauki, to w nich zatrudniani będą pracownicy prowadzący badania i uczący studentów, do nich przypisana będzie specjalistyczna infrastruktura, w tym aparatura badawcza, więc to przez nie przepływać będą główne strumienie finansowe" – tłumaczył.

Rektor wspomniał także o tych elementach ustawy, które budzą sprzeciw. "Zapis mówiący o tym, że każda osoba otrzymująca tytuł profesorski musi zostać zatrudniona na uczelni na stanowisku profesora, odbiera społeczności uniwersyteckiej decydowanie o składzie profesury. Z kolei skandaliczny przepis dotyczący dożywotniego zatrudniania na uczelni sędziów i byłych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego stwarza niczym nieuzasadnione przywileje. Przywileje, które ostatecznie także ich beneficjentom mogą przynieść wiele szkód, przypinając im łatkę osób zatrudnionych z przymusu, a nie z powodów merytorycznych" – przekonywał rektor, cytowany na stronie UW.

Prof. Pałys mówił też o planach federalizacji z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. List intencyjny w tej sprawie pomiędzy uczelniami zostanie podpisany 16 października. "Jestem przekonany, że zacieśnienie współpracy obu uczelni odbędzie się z korzyścią dla wszystkich, a dla UW będzie kolejnym impulsem na drodze do osiągnięcia pozycji uniwersytetu dobrze rozpoznawalnego w Europie" – mówił rektor.

Prof. Pałys podsumował poprzedni rok akademicki, wymieniając najważniejsze osiągnięcia i wydarzenia roku 2017/2018, takie jak realizacja programu wieloletniego czy podpisanie porozumienia z Uniwersytetem Karola w Pradze, Uniwersytetem w Heidelbergu i Uniwersytetem Sorbońskim o stworzeniu sojuszu 4 uczelni badawczych – 4EU European University Alliance.

Na zakończenie rektor mówił o konieczności zachowania przez wszystkich członków społeczności akademickiej najwyższych standardów etyki w pracy akademickiej. "Przyzwolenie na pozorność w pracach naukowych, choćby przez nadmiernie łagodne recenzje, zgoda na nadużycia intelektualne, łamanie standardów naukowego myślenia, uprawianie paranauki, niemającej wiele wspólnego z rzetelnością – to są praktyki, które na naszym uniwersytecie absolutnie nie powinny mieć miejsca" – mówił.

Powtórzył też apel do członków społeczności akademickiej, aby w dyskusjach publicznych, wypowiedziach w prasie, telewizji czy mediach społecznościowych pamiętali, że reprezentują środkowo akademickie i że ich wystąpienia nie mogą „zaprzeczać ustaleniom nauki, nie mogą być afirmacją uproszczeń, nie mogą odbywać się w atmosferze braku szacunku dla współrozmówców”. 

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024