Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
02.10.2018 aktualizacja 02.10.2018

Politechnika Warszawska zainaugurowała nowy rok akademicki

Źródło: Politechnika Warszawska Źródło: Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska zainaugurowała w poniedziałek rok akademicki 2018/19. "Rok 2018 jest także czasem szczególnym, ponieważ już w przyszłym miesiącu będziemy celebrować rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości" - mówił rektor uczelni prof. Jan Szmidt.

Przemawiając podczas uroczystości, która odbyła się 1 października 2018 r., rektor PW prof. Jan Szmidt podkreślił szczególne znaczenie rozpoczynającego się roku akademickiego.

"Dzisiaj wchodzi w życie Konstytucja dla Nauki. Historyczne mury Dużej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej są tym samym po raz kolejny świadkiem wydarzeń zapadających w pamięć wielu pokoleniom" – mówił rektor PW. "Rok 2018 jest także czasem szczególnym, ponieważ już w przyszłym miesiącu będziemy celebrować rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości" - dodał.

Podczas inauguracji przemówienie wygłosił także wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Mueller. W swoim wystąpieniu skupił się na nowych przepisach dot. szkolnictwa wyższego. Poinformował również, że na cele inwestycyjne, budowę nowych laboratoriów i doposażenie w zakresie aparatury badawczej, Politechnika Warszawska otrzyma w przyszłym roku 50 mln złotych.

Uczestnicy wydarzenia wysłuchali również listu od prezydenta Andrzeja Dudy. "Chciałbym, aby nowa ustawa stała się ważnym impulsem do rozwoju badań i elementem budowy nowoczesnego państwa polskiego, bo tym celom ma służyć. Ale każda zmiana systemowa niesie ze sobą pewne ryzyko, dlatego wdrażanie reformy musi być uważnie monitorowane" - napisał prezydent Duda.

O istocie kształcenia oraz o znaczeniu rozpoczynającego się roku akademickiego mówili również przewodniczący samorządu studentów Konrad Krawczyk oraz przewodniczący rady doktorantów PW Maciej Kachniarz.

Wydarzenie zakończył wykład inauguracyjny wygłoszony przez prof. Andrzeja Eliasza. Skupił się on na analizie czynników społecznych, które wpływają na innowacyjne gospodarki, podkreślając m.in. rolę współpracy różnych dziedzin naukowych.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024