17.07.2019
PL EN
05.10.2018 aktualizacja 05.10.2018

Niedobór snu niesie za sobą poważne konsekwencje

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Niedobór snu drastycznie zwiększa możliwość popełnienia błędu, co w przypadku niektórych zawodów pociąga za sobą opłakane skutki – przekonują naukowcy na łamach „Journal of Experimental Psychology: General”.

Badacze z Michigan State University (USA) zaprosili do laboratorium 234 ochotników, którzy musieli wykonywać poszczególne zadania według ściśle określonej procedury. Chodziło o to, by uczestnicy zapamiętali z góry ustaloną sekwencję czynności i byli w stanie kontynuować pracę, nawet gdy ktoś przerwie im w pół kroku – co zresztą raz na jakiś czas się zdarzało.

Uczestnicy przebywali w laboratorium od godziny 22 do północy. Następnie część z nich poszła do domu, by chwilę się przespać, a reszta pozostała na posterunku i przez całą noc nie zmrużyła oka. Rankiem wszyscy badani ponownie przystąpili do pracy. Wtedy wszystko stało się jasne.

„Wieczorem wszyscy uczestnicy spisywali się całkiem nieźle, ale rano około 15 proc. uczestników z grupy pozbawionej snu zawiodło. W grupie mogącej się przespać odsetek ten wyniósł tylko 1 proc. Co więcej, osoby z grupy pozbawionej snu nie tylko popełniały więcej błędów – liczba popełnianych przez nie błędów rosła na skutek przerw w wykonywaniu pracy. Nie zaobserwowano tego w drugiej grupie. To sugeruje, że grupa pozbawiona snu doświadczała ogromnych trudności w zapamiętaniu wykonywanej czynności w momencie, gdy została ona przerwana” – opowiada prof. Kimberly Fenn, współautorka badania.

Zdaniem specjalistów konsekwencje wynikające z niedoboru snu mogą być przerażające. Pół biedy, gdy niewyspany piekarz pomyli się i przesoli ciastka. Gorzej, gdy niewyspany lekarz źle przeprowadzi operację albo gdy niewyspany kierowca spowoduje śmiertelny wypadek z udziałem niewinnych ofiar.

„Jeśli spojrzeć na błędy i wypadki związane z procedurami medycznymi, transportem publicznym czy obsługą elektrowni jądrowych, można uznać, że niedobór snu jest jedną z głównych przyczyn ludzkich pomyłek” – stwierdza prof. Fenn.

„Funkcjonowanie z ograniczoną wydolnością poznawczą pociąga za sobą daleko idące skutki. Studenci zawalający noc na naukę mogą nie zapamiętać informacji na egzamin. Jednak co gorsze, osoby pracujące na odpowiedzialnych stanowiskach mogą z powodu niedoboru snu narażać na niebezpieczeństwo siebie i innych członków społeczeństwa. Tego po prostu nie można zignorować” – podsumowuje badaczka.

W najbliższym czasie naukowcy chcą sprawdzić, jaki wpływ na niedobór snu mają kofeina i krótka regeneracja w postaci drzemki.

O wynikach badania możemy przeczytać pod adresem: http://psycnet.apa.org/doiLanding?doi=10.1037%2Fxge0000495

(PAP)

ooo/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019