20.06.2019
PL EN
05.10.2018 aktualizacja 05.10.2018

Śląski Uniwersytet Medyczny zainaugurował 71. rok akademicki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kształcący blisko 11 tys. studentów Śląski Uniwersytet Medyczny zainaugurował w piątek 71. rok akademicki. Wraz z rozpoczęciem roku uczelnia uruchomiła dwa nowe centra symulacji medycznej przy - przy Wydziale Lekarskim w Zabrzu i przy Wydziale Nauk o Zdrowiu w Katowicach.

Śląski Uniwersytet Medyczny jest obecnie jedyną w Polsce uczelnią medyczną, dysponującą aż trzema centrami symulacji, czyli pracowniami, które odwzorowują rzeczywiste realia szpitalne.

Nowe centra są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt symulacyjny - trzynaście zaawansowanych symulatorów pacjenta, ponad 100 fantomów i modeli szkoleniowych oraz specjalistyczne urządzenia medyczne. Z myślą o studentach kierunku lekarsko-dentystycznego, centrum w Zabrzu ma również dwie sale wyposażone w tzw. unity stomatologiczne.

Na zajęciach z symulacji medycznej pojawią się aktorzy, wcielający się w role pacjentów. Dzięki ich obecności studenci będą rozwijać swoje zawodowe kompetencje - nie tylko medyczne, ale i psychologiczne.

Ponadto, przy współpracy z firmą Asseco Poland, w Centrach Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Katowicach i Zabrzu wyposażono pracownie do nauki kompleksowej obsługi systemu szpitalnego. Chodzi o przygotowanie studentów do przyszłej pracy również w zakresie obsługi narzędzi informatycznych, z jakimi przyjdzie im zetknąć się w szpitalach i przychodniach.

Na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu, przy współpracy z firmą Kamsoft, studenci mają do dyspozycji całościowe oprogramowanie do obsługi aptek. Jeszcze w październiku zostaną uruchomione dwie kolejne pracownie komputerowe przy Wydziale Lekarskim z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu - posłużą one studentom do nauki oprogramowania statystycznego, biologiczno-chemicznego oraz symulacji obrazowej.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach to jedna z największych uczelni medycznych w Polsce. Kształci studentów na 16 kierunkach studiów na pięciu wydziałach, dysponuje pięcioma szpitalami klinicznymi. Dyplom tej śląskiej uczelni otrzymało dotąd ponad 53 tys. absolwentów. 

PAP - Nauka w Polsce, Marek Błoński

mab/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019