22.10.2019
PL EN
08.10.2018 aktualizacja 08.10.2018

Babiogórski Park Narodowy dostanie od NFOŚiGW 1,7 mln zł na badanie ekosystemów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki przekaże Babiogórskiemu Parkowi Narodowemu 1,7 mln zł na badanie własnych ekosystemów metodą teledetekcji - poinformował w piątek Fundusz. Projekt będzie trwał 3 lata, a zbadanych zostanie ponad 3,3 tys. ha parku.

Teledetekcja to rodzaj badania wykonywanego zdalnie, z odległości, przy wykorzystaniu specjalistycznych czujników.

NFOŚiGW wyjaśnił, że teren, który zostanie poddany badaniu położony jest w granicach Babiogórskiego Parku Narodowego, zaliczanego do światowej sieci Rezerwatów Biosfery, który obejmuje jednocześnie obszary Natura 2000 "Babia Góra". Jego celem jest gruntowne zbadanie stanu przyrodniczego obszarów chronionych.

Jak dodano w ramach badania zaplanowano pozyskanie aktualnych i historycznych danych teledetekcyjnych oraz przeprowadzenie szeregu analiz środowiska naturalnego. Uzyskane i uporządkowane informacje pozwolą podjąć odpowiednie decyzje podczas planowania i realizacji zadań ochronnych BPN. Osiągniecie efektu ekologicznego, czyli pełnej oceny sytuacji fauny i flory na tym rozległym obszarze, spodziewane jest pod koniec grudnia 2021 r.

"To projekt ważny dla nas z kilku powodów. Po pierwsze, finalizujemy obecnie uchwalanie planu ochrony, który – jako dokument strategiczny – będzie obowiązywał w BPN przez 20 lat. Zakłada on różnorodne działania i wyznacza konkretne wskaźniki do osiągnięcia. Dzięki nowym możliwościom będziemy mieli fantastyczną okazję, żeby określić punkt wyjścia dla obowiązywania planu ochrony. Będziemy też w stanie w odpowiednich interwałach czasowych powtarzać badania naszej fauny i flory. W konsekwencji zdołamy rzetelnie określić, czy działania ochronne, które zaplanowaliśmy wobec ekosystemów, są skuteczne" - wskazał dyrektor BPN dr Tomasz Pasierbek.

Całkowity koszt projektu to 2 mln zł, z czego dotacja z NFOŚiGW wyniesie 1,7 mln zł. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/

Copyright © Fundacja PAP 2019