05.07.2020
PL EN
08.10.2018 aktualizacja 08.10.2018

Cykl wykładów o nieskończoności - w środy w Koperniku

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nieskończoność będzie tematem przewodnim cyklu wykładów w Centrum Nauki Kopernik. Po rozważaniach o tym, czym właściwie jest nieskończoność, prowadzić będą słuchaczy wybitni naukowcy, artyści, filozofowie. Spotkania zaczynają się w środy o godz. 18. Wstęp wolny.

"Przez pięć środowych wieczorów nasza publiczność uczestniczyć będzie w różnorodnych wykładach i dyskusjach dotyczących zagadki nieskończoności. Omówimy wielorakie, nakładające się na siebie aspekty tej enigmatycznej kwestii: matematyczny, przyrodniczy, teologiczny, moralny, literacki, malarski" - zapowiada spotkania astrofizyk prof. Marek Abramowicz.

Podczas wieczorów z "Drogą do nieskończoności" zaplanowany jest przegląd aktualności ze świata nauki oraz po dwa wykłady. Przed wykładami i pomiędzy nimi gościom umili czas muzyka na żywo. Spotkania zaczynają się o godzinie 18.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

"Uczeni, pisarze i artyści zmagają się, w gruncie rzeczy, z jednym, najważniejszym problemem – pytaniem o sens świata, sens naszego życia, sens czy bezsens umierania, wreszcie sens nieskończoności" - podsumowuje Abramowicz, mentor spotkań.

Pierwszy wykład zaplanowano na 10 października. Astrofizyk prof. Marek Abramowicz opowie o "Matematycznej teorii nieskończoności Georga Cantora". Georg Cantor – jeden z najwybitniejszych matematyków w dziejach - stworzył teorię mnogości, czyli naukę o zbiorach, która jest obecnie podstawą matematyki.

Drugim gościem będzie prof. Aleksiej Szmielow, który poprowadzi wykład "Semantyka i pragmatyka nieskończoności". Ten rosyjski kulturolog i teoretyk języka proponuje analizę funkcjonowania pojęcia nieskończoności w języku naturalnym. Wykład prowadzony będzie w języku rosyjskim, z równoczesnym tłumaczeniem na polski.

17 października wykład wygłosi astronom dr Stanisław Bajtlik ("Świat w ziarenku piasku. O nieskończoności Wszechświata") oraz genetyk prof. Ewa Bartnik ("Nieśmiertelność").

Na 24 października zaplanowane jest spotkanie z indolog prof. Joanną Jurewicz oraz fizykiem kwantowym prof. Pawłem Horodeckim.

7 listopada wykład wygłosi fizyk Krzysztof Meissner "Nieskończoność w fizyce" oraz filozof o. Tomasz Dostatni.

Ostatnie spotkanie zaplanowano na 14 listopada. Będzie wtedy można posłuchać wystąpienia dr Katji Sagersching oraz rozmowy prof. Marka Abramowicza i Artura Sporniaka.

Szczegóły na stronie CNK.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020