16.07.2019
PL EN
09.10.2018 aktualizacja 09.10.2018

Księżycowe kratery nazwane na część misji Apollo 8

Źródło: Wikipedia/ NASA/ William Anders Źródło: Wikipedia/ NASA/ William Anders

Dwa kratery na powierzchni Srebrnego Globu zyskały nazwy związane z misją, której w grudniu przypadnie 50. rocznica. Nowo nazwane obiekty widać na prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym zdjęciu Księżyca, jakie kiedykolwiek powstało.

Na słynnej fotografii "Earthrise" (wschód Ziemi) wykonanym przez Williama Andersa widać powierzchnię Księżyca na tle wschodzącej nad jego horyzontem planety.

To prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalne zdjęcie Księżyca w historii. Niektórzy uważają nawet, że powstanie tej fotografii stało się inspiracją do rozwoju ruchów walczących o ochronę środowiska naturalnego.

Widoczna na niej Ziemia ukazała się załodze misji Apollo 8, kiedy statek wyłonił się z drugiej, tzw. ciemnej strony satelity.

Ponieważ Księżyc jest zawsze zwrócony w kierunku planety tą samą stroną, nie widać z jego powierzchni typowych zachodów ani wschodów Ziemi.

Na zdjęciu widoczne są m.in. dwa kratery, które dotąd miały jedynie oznaczenia literowe.

Teraz jeden z nich, widoczny na bliższym planie, zyskał nazwę Ander`s Earthrise czyli Wschód Ziemi Andersa. Drugi - widoczny w pobliżu horyzontu – 8 homeward, co można przetłumaczyć jako 8 w kierunku domu.

Więcej informacji:

https://www.iau.org/news/pressreleases/detail/iau1811/

mat/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019