17.07.2019
PL EN
10.10.2018 aktualizacja 10.10.2018

Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

Premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu  Medycznego w Białymstoku. Fot. PAP/Artur Reszko. 10.10.2018 Premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Fot. PAP/Artur Reszko. 10.10.2018

Nowy rok akademicki zainaugurował w środę Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Uczestniczący w uroczystości premier Mateusz Morawiecki mówił, że rozwój nauki jest obecnie coraz bardziej związany z gospodarką i podkreślał, że usługi medyczne, to jeden z kluczowych programów rozwoju gospodarczego.

Uroczystość odbyła się w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Oprócz premiera, wziął w niej udział także minister zdrowia Łukasz Szumowski, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele biznesu, kultury i organizacji pozarządowych.

"Macie fantastyczne osiągnięcia" - chwalił uczelnię premier Morawiecki. Poinformował, że Uniwersytet Medyczny w Białymstoku otrzyma z budżetu państwa 50 mln zł, jako grant na centrum badań wykorzystania sztucznej inteligencji w służbie zdrowia. Uczelnia ma też dostać 30 mln zł z puli pieniędzy na uczelnie regionalne. Podczas uroczystości przekazano uczelni czek na ponad 35 mln zł.

Szef rządu podkreślił, że osiągnięcia białostockiej uczelni są coraz bardziej dostrzegane, nie tylko w Polsce. "Właśnie tutaj odeszliście państwo od takich utartych schematów, odeszliście od sposobu kształcenia, sposobu realizacji badań naukowych, które były powielane bardzo często w przeszłości" - stwierdził.

Zdaniem Morawieckiego rozwój nauki jest obecnie - jak to ujął - "w coraz bliższej korelacji" z gospodarką w najbardziej rozwiniętych krajach świata. "Dlatego właśnie w Planie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju uważamy medycynę, usługi medyczne, aparaturę medyczną za jeden z flagowych, zasadniczo kluczowych programów dotyczących rozwoju gospodarczego w ogóle, a nie tylko medycyny i służby zdrowia" - wyjaśnił.

Premier dodał, że szukając tych obszarów życia społeczno-gospodarczego, które miałyby przynieść najwięcej korzyści Polakom, rząd patrzy szczególnie na medycynę i służbę zdrowia. Podkreślał, że chodzi o człowieka, który w którymś momencie swego życia zawsze potrzebuje leczenia i styka się ze służbą zdrowia. "Ale po drugie właśnie jest to rozwój obszarów wiedzy, o których nam się dzisiaj nie śniło i nie śniło się jeszcze filozofom" - mówił.

"Tu wierzę, że nie musimy doganiać tych bogatych krajów Zachodu w obszarach, w których one są daleko przed nami (...) i rozwijać te dziedziny, gdzie mamy szanse ich przeskoczyć, dogonić, a czasami nawet przegonić w niektórych obszarach, tak jak robi to Uniwersytet Medyczny w Białymstoku" - dodał.

Z kolei minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski ocenił, że UMB jest jednym z najlepszych uniwersytetów medycznych w Polsce, "jeśli nie najlepszym", "wyjątkowym" - nie tylko pod względem badawczym. Przypomniał, że uczelnia "chyba jako jedyna" dostała grant z programu Horyzont 2020 na studia doktoranckie, w ramach których na UMB będą się kształcić, prowadzić badania naukowcy z zagranicy.

"To oznacza, że badacze, doktoranci z całego świata, z Ameryki, z Azji, z Europy będą przyjeżdżali tutaj, na ten uniwersytet, kształcić się w fantastycznym środowisku naukowym" - mówił Szumowski. Ocenił, że to "swego rodzaju działalność dyplomatyczna". "Dyplomacja naukowa jest jednym z ważniejszych elementów dyplomacji, bo jest tą pozytywną stroną, ukazaniem dobrego oblicza też Polski" - zaznaczył minister.

Dodał, że jest to możliwe dzięki różnym inwestycjom w planie wieloletnim z budżetu państwa, na które były przeznaczane pieniądze za poprzedniego rządu PiS, a teraz są kontynuowane przez rząd i można powiedzieć, że "zdrowie jest priorytetem". "Gdzie możemy powiedzieć, to jest jeden z ważniejszych obszarów nie tylko gospodarki, ale tak naprawdę swego rodzaju dobro narodowe" - mówił Szumowski.

Zwracając się do studentów, minister powiedział, że studia będą dla nich "najbardziej fantastycznym" okresem w ich życiu, bo mogą zdobywać wiedzę, ale też się bawić, bo zabawa służy tworzeniu więzi między studentami, a te więzi "będą procentowały później". Podkreślał, że tworzenie więzi to tworzenie wspólnoty, nauki, a uniwersytet jest "wspólnotą osób, które mają podobne wartości".

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę życzył studentom, by różniąc się tak jak: Józef Piłsudski, Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski, którzy mieli odmienne wizje Polski, potrafili współpracować. "Wy współpracujcie, możecie się różnić w poglądach na pewne badania, w poglądach na pewne zjawiska, ale współpracujcie i twórzcie razem naukę, bo my wszyscy będziemy korzystali z tego, co wy wymyślicie" - dodał Szumowski.

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adam Krętowski podczas inauguracji mówił, że w środę rano podsumowano projekt modernizacji i rozbudowy nowoczesnego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. W jego ocenie niezbędne jest wsparcie takich szpitali, bo - jak mówił - ze względu na niedofinansowanie placówki takie tracą wielu najlepszych specjalistów. "Młodzi lekarze wyjeżdżają nie tylko zagranicę, oni nie chcą zostawać w ośrodkach klinicznych, odchodzą do sektora prywatnego, do szpitali powiatowych, gdzie dodatkowe finansowania jest z innych źródeł" - mówił.

"Szpitale kliniczne to kręgosłup, który umożliwia istnienie systemu ochrony zdrowia w kraju" - powiedział Krętowski. Dlatego - jak dodał - postuluje, aby wprowadzić wskaźnik korekcyjny do finansowania szpitali klinicznych znajdujących się w rękach uczelni lub też podjąć - jak podkreślił - "odważną decyzję" o finansowaniu szpitali uniwersyteckich razem z uczelniami bezpośrednio z budżetu państwa. Dodał, że tak się to odbywa w większości państw "o wysokim poziomie opieki medycznej".

Krętowski zaznaczył, że uczelnia jest liderem w budowie innowacji w obszarze medycyny - w zakresie medycyny spersonalizowanej, Big Data czy badań wielkoskalowych. Na uczelni działa m.in. nowoczesne Centrum Badań Klinicznych i Centrum Analiz Danych i Bioinformatyki. Rektor powiedział, że kolejnym krokiem analiz Big Data będzie planowane na uczelni centrum rozwoju sztucznej inteligencji w medycynie.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (wcześniej Akademia Medyczna) to największa uczelnia medyczna w regionie, uznawana za jedną z najlepszych w Polsce. UMB posiada najwyższą kategorię A przyznawaną uczelniom przez resort nauki.

Na piętnastu kierunkach (w tym na biostatystyce - nowym w skali kraju) studiuje łącznie 5,2 tys. studentów, z tego ponad 1,5 tys. na pierwszym roku. Uczelnia w swojej ofercie ma też studia w języku angielskim, na których uczy się 400 studentów m.in. z Norwegii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej.(PAP)

autorzy: Sylwia Wieczeryńska, Robert Fiłończuk, Iza Próchnicka,

swi/ rof/ kow/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019