05.07.2020
PL EN
12.10.2018 aktualizacja 12.10.2018

Gowin: rozwój biobankowania powinien być wspierany przez administrację publiczną

Wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin podczas II Konferencji Biobanków Polskich ph. "Próbki, kolekcje, dane w biobankowaniu" we Wrocławiu. Fot. PAP/Maciej Kulczyński 11.10.2018 Wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin podczas II Konferencji Biobanków Polskich ph. "Próbki, kolekcje, dane w biobankowaniu" we Wrocławiu. Fot. PAP/Maciej Kulczyński 11.10.2018

Rozwój rzetelnego biobankowania powinien być kierunkiem wspieranym przez świadomą i odpowiedzialną wobec społeczeństwa administrację publiczną – powiedział w czwartek wicepremier Jarosław Gowin.

Wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w czwartek we Wrocławiu wziął udział w II Naukowo-Szkoleniowej Konferencji Biobanków Polskich.

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu szef resortu nauki, biobankowanie jest niezwykle istotne dla rozwoju medycyny, w tym rozwoju terapii dotyczących chorób cywilizacyjnych, m.in. leczących nowotwory.

"Z tego punktu widzenia rozwój rzetelnego biobankowania powinien być kierunkiem wspieranym przez świadomą i odpowiedzialną wobec społeczeństwa administrację publiczną" – powiedział Gowin.

Dodał, że biobanki oraz współpracujące z nimi sektory nauki i przedsiębiorstwa to "nowe odkrycia, nowe leki, nowe testy diagnostyczne i nowe miejsca pracy dla polskich naukowców".

"Tak jak patrzę po tej sali, to również i nowi ludzie. To jest bardzo znamienne, jaka jest średnia wieku. To też coś mówi o nowoczesności i młodości w biobankowaniu. Z tych powodów Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego od wielu lat wspiera rozwój tej specjalizacji. W szczególności przez umożliwienie włączania się polskich biobanków w europejską infrastrukturę badawczą" - mówił Gowin.

Wicepremier podkreślił, że udział polskich biobanków w tej strukturze daje im dostęp do najlepszych praktyk w dziedzinie biobankowania; jest to również możliwość realizacji ambitnych projektów badawczych.

"To także wiarygodność wynikająca z możliwości pracy w międzynarodowym środowisku. A ten element jest szczególnie istotny z punktu widzenia rozwoju polskiego przemysłu biotechnologicznego i farmaceutycznego. Biotechnologia medyczna jest wskazana jako jeden z obszarów strategicznie ważnych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - podkreślił wicepremier.

Ocenił, że bez rozwoju polskich biobanków nie będzie możliwy dalszy rozwój biotechnologii medycznej.

"Dlatego podjęliśmy decyzję o zainwestowaniu kilkudziesięciu milionów złotych w rozwój polskiej sieci biobanków. Patrząc na dotychczasowy rozwój biobanków sądzę, że są to pieniądze dobrze zainwestowane. Projekt rozpoczął się wokół kilku jednostek, które potrafiły nas przekonać, że istnieje w naszym kraju potencjał do stworzenia systemu biobanków. Dziś w skład sieci wchodzi 40 jednostek. Liczę, że dzięki dofinansowaniu liczba ta zostanie przynajmniej podwojona" - mówił Gowin.

Zadeklarował dalsze wsparcie dla polskiej sieci biobanków i dla rozwój biotechnologii w Polsce.

"Już wkrótce do Sejmu trafi ustawa o Funduszu Nauki Polskiej, w ramach której na badania biotechnologiczne przeznaczyliśmy pół miliarda złotych. To jest zresztą taka pierwsza transza, bo te pieniądze muszą zacząć pracować" - powiedział wicepremier Gowin.

Dodał, że minister zdrowia Łukasz Szumowski planuje powołanie agencji badań medycznych; projekt ten jest już w fazie ostatnich konsultacji wewnątrzrządowych.

"Pamiętajmy, że biobankowanie to nasza przyszłość. Dlatego musimy zajmować się tą dziedziną odpowiedzialnie i rzetelnie" - podsumował wicepremier Gowin. 

PAP - Nauka w Polsce, Roman Skiba

ros/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020