23.03.2019
PL EN
22.10.2018 aktualizacja 22.10.2018

Badaczka z Genewy otrzyma Honorowe Stypendium im. L. Kołakowskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dr Caterina Tarlazzi, historyk filozofii średniowiecznej z Uniwersytetu Genewskiego, otrzyma w poniedziałek Honorowe Stypendium im. L. Kołakowskiego - poinformowała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP).

Honorowe Stypendium im. Leszka Kołakowskiego przyznawane jest przez FNP co dwa lata. W tym roku konkurs został zorganizowany po raz drugi. Jak informuje FNP w przesłanej PAP informacji prasowej, celem stypendium jest wyróżnienie uczonych, którzy już na początku swojej kariery naukowej mogą pochwalić się wybitnym dorobkiem w zakresie historii idei i filozofii średniowiecznej i nowożytnej do 1939 r.

Tegoroczna laureatka stypendium, dr Caterina Tarlazzi z Uniwersytetu Genewskiego, specjalizuje się w historii filozofii średniowiecznej. Jej zainteresowania badawcze skupiają się wokół problemu uniwersaliów, ze szczególnym uwzględnieniem myśli Piotra Abelarda. Swój doktorat badaczka obroniła w trybie co-tutelle w 2013 roku, uzyskując tytuł Doctor Europaeus przyznany wspólnie przez Universita degli Studi di Padova (Włochy) oraz Universita Paris IV Sorbonne (Francja). Następnie otrzymała 3-letnie stypendium Akademii Brytyjskiej na Uniwersytecie w Cambridge. Od 2017 r. pracuje na Uniwersytecie Genewskim. Jest stypendystką wielu programów grantowych m.in.: Ambizione Fellowship przyznawanego przez Swiss National Science Foundation oraz Marie Skłodowska Curie Global Fellowship.

FNP podkreśla, że w swojej pracy naukowej dr Tarlazzi łączy zainteresowanie logiką i metafizyką z poszukiwaniem źródeł niepublikowanych manuskryptów i krytyką tekstów. Wśród opublikowanych przez nią prac znajduje się krytyka dzieła pt. "Epistola de anima" Izaaka ze Stella. Badaczka odkryła również nową wersję "De discretione animae, spiritus et mentis" Acharda z Saint-Victor oraz nieznany wcześniej manuskrypt "Periesichen Augustini" - tekstu przypominającego dzieła Alana z Lille. Najnowsze prace naukowe dr Tarlazzi dotyczą realistycznych teorii rodzajów i gatunków, począwszy od XII wieku, w oparciu zarówno o publikowane, jak i niepublikowane źródła, a także badają ich powiązania z poglądami Piotra Abelarda.

Honorowe Stypendium im. Leszka Kołakowskiego przyznawane jest od 2016 r. Kandydatów do organizowanego co dwa lata konkursu zgłaszają imiennie zaproszeni uczeni z całego świata. Roczne stypendium może być przyznane zarówno naukowcowi z Polski, jak i z zagranicy.

Wyboru laureata dokonuje kapituła, w skład której wchodzą filozofowie i historycy idei: dr Dmitri Levitin i sir Noel Malcolm z Uniwersytetu Oksfordzkiego, prof. Steven Nadler z Uniwersytetu Wisconsin-Madison, prof. Dominik Perler z Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie, prof. Bogdan Szlachta z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Catherine Wilson z Uniwersytetu w Yorku.

Wysokość stypendium wynosi 100 tys. zł. Finansowanie pochodzi w połowie ze środków ustanowionego w tym celu Funduszu im. prof. Leszka Kołakowskiego i w połowie ze środków własnych Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Podczas poniedziałkowej uroczystości, która odbędzie się w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego na kampusie głównym Uniwersytetu Warszawskiego, będzie można wysłuchać wykładu dr Tarlazzi pt. "The 12th-century Debate over Universals: What It Is, And Is Not, About". Jak poinformowała FNP, laudację wygłosi z kolei pierwszy stypendysta programu, dr Dmitri Levitin - historyk idei i historyk filozofii z Uniwersytetu Oksfordzkiego. (PAP)

kflo/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019