18.09.2019
PL EN
22.10.2018 aktualizacja 22.10.2018

Trzy ostatnie miasta - na zakończenie Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Już od środy Mieszkańcy Ząbkowic Śląskich, a od czwartku również Bolesławca i Dzierżoniowa, mogą uczestniczyć w wydarzeniach kolejnych odsłon Dolnośląskiego Festiwalu Nauki (DFN). W programie wykłady, spotkania z naukowcami i inspirujące wykłady.

W festiwalu będą mogli uczestniczyć mieszkańcy Ząbkowic Śląskich (24-26 października) a później także Bolesławca i Dzierżoniowa (25-26 października).

W Ząbkowicach Śląskich miłośnicy nauki mogą wybierać spośród ponad 50 różnych propozycji. Jako wykład inauguracyjny pt. "Moje góry" przewidziano spotkanie dotyczącego Bogdana Jankowskiego - himalaisty, przez wiele kadencji członka zarządu Polskiego Związku Alpinizmu, wspaniałego łącznościowca i doskonałego fotografa, uczestnika licznych wypraw, m.in. legendarnego w dziejach światowego himalaizmu, pierwszego zimowego wejścia na Mont Everest.

Szczegóły - na stronie internetowej.

Wykład "Ojciec współczesnej cywilizacji" poświęcono polskiemu wynalazcy i odkrywcy metody otrzymywania monokryształów - prof. Janowi Czochralskiemu (1885-1953). jego odkrycie doprowadziło do rewolucji elektronicznej, która tak znacząco zmieniła świat.

Wśród innych, licznych atrakcji zaplanowano też wykłady "Poczujmy pachnący świat chemii" i "Dyplomacja XXI wieku".

Wśród licznych wydarzeń zaplanowanych w Bolesławcu znajduje się m.in. wykład immunologa dr inż. Aleksandry Bielawskiej-Pohl z IITD PAN "Antynoble - odkrycia, które śmieszą i zmuszają do myślenia"; czy wykład dr Marty Sochockiej z IITD PAN, poświęcony diecie "idealnej dla mózgu". Będą też zabawy polszczyzną, tworzenie bloga książkowego, a także spotkania o tematyce ekonomicznej, matematycznej, biologicznej i o sztuce.

Więcej - na stronie internetowej.

Również w Dzierżoniowie przewidziane są ciekawe spotkania, poświęcone m.in. kwestii meteorów, genetycznego podłoża chorób, działaniu i historii najpopularniejszych leków czy regeneracji tkanek i organów. Zaplanowano wiele wykładów. Dr Marek Stęślicki - astronom z Centrum Badań Kosmicznych PAN opowie o przyszłości Słońca i Ziemi, dr hab. Egbert Piasecki, prof. PAN - wirusolog, IITD PAN wyjaśni, czy i jak bardzo zagrażają ludziom nowe epidemie wirusowe, natomiast dr hab. Krzysztof Szlachcic - filozof z Wydziału Nauk Społecznych UWr - opowie (i pozwoli przedyskutować), jak odróżnić wiedzę naukową od pseudowiedzy (szarlatanerii). Z kolei rajdowiec, dziennikarz i pisarz Julian Obrocki opowie o Rajdzie Dakar jako "laboratorium nauk wszelakich".

Więcej - na stronie internetowej.

Celem Dolnośląskiego Festiwalu Nauki jest upowszechnianie nauki oraz jej dorobku, a także wspieranie i wykorzystywanie potencjału twórczego młodych, uzdolnionych ludzi. Dzięki atrakcyjnym formom przekazywania wiedzy oraz dorobku intelektualnego i kulturalnego Dolnego Śląska.

Tegoroczne hasło DFN brzmi "1918-2018". Więcej informacji i szczegółowy program spotkań znajduje się na stronie www.festiwal.wroc.pl

Dotychczasowe spotkania festiwalowe 2018 r. odbyły się we Wrocławiu, Legnicy, Bystrzycy Kłodzkiej, Głogowie, Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Lubinie i Zgorzelcu. Serwis Nauka w Polsce - PAP jest patronem medialnym festiwalu.

zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019