Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
31.10.2018 aktualizacja 31.10.2018

Rak woli wysokich, bo mają więcej komórek

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Osoby wysokie są bardziej narażone na nowotwory najprawdopodobniej z powodu większej liczby komórek w organizmie –informuje pismo ”Proceedings of The Royal Society B”.

Prof. Leonard Nunney z University of California w Riverside przeanalizował dane z kilku wcześniejszych badań dotyczących osób, u których wykryto nowotwory. Każde z nich obejmowało ponad 10 tys. pacjentów – zarówno mężczyzn, jak i kobiet, a jedno - Million Women Study – milion kobiet z Wielkiej Brytanii, USA, Korei Południowej, Austrii, Norwegii i Szwecji.

Jak się okazało, ryzyko rozwoju nowotworu rosło o 10 proc. na każde 10 centymetrów wysokości ciała powyżej średniej (średnia dla kobiet wyniosła 162 cm, a w przypadku mężczyzn – 175 cm. Zjawisko było bardziej nasilone w przypadku kobiet – na każde 10 centymetrów przypadał w ich przypadku wzrost zagrożenia o 12 proc., gdy w przypadku mężczyzn – o 9 proc. Wcześniejsze symulacje na modelach dały podobne wyniki - 13 proc. w przypadku kobiet i 11 proc. dla mężczyzn.

Tego rodzaju zależność zaobserwowano w przypadku 18 z 23 badanych nowotworów. Jako przyczynę autorzy wskazują większą u wysokich osób liczbę komórek, która wiąże się z większą liczbą potencjalnie prowadzących do rozwoju nowotworów mutacji.

Przy okazji zaobserwowany został szczególnie wyraźny związek pomiędzy wysokością ciała a czerniakiem, złośliwym nowotworem skóry. Prawdopodobnie wynika on z działania hormonu wzrostu, który nasila podziały komórek. Z nowotworów specyficznych dla płci rak szyjki macicy nie wydawał się mieć związku z wysokością ciała

Jak podkreślają autorzy, wysoki wzrost zwiększa zagrożenie nowotworami bardzo nieznacznie w porównaniu z czynnikami takimi jak palenie, zaś najlepszą ochroną przed nowotworami jest zdrowy styl życia.

Z drugiej strony wcześniejsze badania wiążą wysoki wzrost miedzy innymi z niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę czy choroby serca. Wysocy mają zarazem statystycznie wyższe zarobki. W ich przypadku większe jest też prawdopodobieństwo zostania przywódcą państwa. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024