Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
03.11.2018 aktualizacja 03.11.2018

Zabójca raka w każdej komórce

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Naukowcy odkryli potężny, naturalny system zdolny do zabijania komórek nowotworowych. Chcą wykorzystać go do opracowania bezpiecznych terapii, na które rak nie będzie mógł się uodpornić.

Badacze z Northwestern University, na łamach pisma „Nature Communications” opisują nowo odkryty mechanizm, który ich zdaniem wyewoluował około 800 mln lat temu, aby zabijać zmutowane, grożące rozwojem raka komórki.

Wykorzystuje on duże, kodujące budowę niektórych białek cząsteczki RNA (to podobna do DNA substancja, która m.in. przekazuje komórce zawarte w genach informacje o strukturze białek), które w razie potrzeby zamieniają się w wiele toksycznych dla komórki małych cząsteczek RNA (tzw. mikro RNA).

W ten sposób wykorzystane może zostać ok 3 proc. niosących informacje o białkach cząsteczek RNA.

Według naukowców, komórka nie może się uodpornić na działanie tych śmiercionośnych cząsteczek, ponieważ oddziałują one jednocześnie na różne geny rakowej komórki.

„To jak popełnić samobójstwo dźgając się nożem, strzelając do siebie i skacząc z wysokiego budynku jednocześnie. Nie można tego przeżyć” - tłumaczy główny autor publikacji prof. Marcus E. Peter.

System ten może być też uaktywniany przez chemioterapię, która powoduje jednak silne skutki uboczne, w tym potencjalnie rakotwórcze uszkodzenia genów. To z kolei ogranicza jej zastosowanie.

Odkrycie zdaniem jego autorów może jednak odmienić leczenie nowotworów.

"Teraz, kiedy znamy kod śmierci, możemy uruchomić ten mechanizm bez używania chemioterapii i bez uszkadzania genomu. Możemy bezpośrednio wykorzystać te małe cząsteczki RNA – wprowadzić je do komórek, aby nacisnąć przycisk powodujący ich śmierć" - wyjaśnia prof. Peter.

Badacz pokazał już, że komórki umierają po wprowadzeniu do nich odpowiednich cząsteczek RNA. Okazało się też, że komórki nowotworowe nigdy się na te cząsteczki nie uodparniają. Taka odporność to tymczasem jeden z głównych problemów leczenia raka.

Choć na ewentualne powstanie nowych metod leczenia trzeba będzie poczekać jeszcze wiele lat, to naukowcy twierdzą, że mogą opracować małe cząsteczki RNA dużo skuteczniejsze w zabijaniu komórek nowotworowych niż naturalne.

„Zdecydowanie, chcemy to odkrycie wykorzystać od opracowania nowych terapii” - podkreśla prof. Peter.

Więcej informacji:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-10/nu-cmd102518.php

mat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024