23.04.2019
PL EN
08.11.2018 aktualizacja 08.11.2018

Łódź/Pięć prac z zakresu humanistyki z nominacją do Nagrody im. Kotarbińskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pięć prac z dziedziny m.in. historii, filozofii i prawoznawstwa nominowano do przyznawanej na Uniwersytecie Łódzkim Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych. Laureat zostanie przedstawiony na uroczystej gali 25 listopada.

Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych została ustanowiona, by "dawać dowód na istnienie niezwykle silnej grupy polskich naukowców zajmujących się na co dzień humanistyką we wszystkich jej odmianach". To jedyna tego rodzaju nagroda w Polsce; jej wysokość wynosi 50 tys. zł.

Jak poinformował rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego Paweł Śpiechowicz, kapituła konkursu, w skład której wchodzą wybitni uczeni z całej Polski, nominowała do tegorocznej Nagrody pięć prac.

Znalazła się wśród nich książka dr Moniki Bobako z Pracowni Pytań Granicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pt. "Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej". Autorka zastanawia się w niej m.in. dlaczego islamofobia jest racjonalizowana, ubierana w intelektualizm i oczywista dla części polityków.

Zagadnieniom m.in. inżynierii społecznej, eugeniki, biopolityki i etnopolityki oraz próbom realizowania opartych na nich projektów w Europie Wschodniej, Południowej i Skandynawii poświęcona jest praca "Marzenie o narodzie doskonałym. Między biopolityką a etnopolityką" prof. Piotra Madajczyka z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

Z kolei tytuł kolejnej nominowanej książki z pogranicza filozofii i psychologii autorstwa dr hab. Nataszy Szutty z Zakładu Etyki i Filozofii Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego stanowi pytanie "Czy istnieje coś, co zwiemy moralnym charakterem i cnotą?".

Nominację zdobyły też "Spory teoretyczne w prawoznawstwie. Perspektywa holistycznego pragmatyzmu" dr. hab. Adama Dyrdy z Katedry Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor uświadamia w tej pracy czytelnikowi, że teoretycy prawa zajmują się również najważniejszymi pytaniami dotyczącymi ludzkości - o sens, istnienie.

"Sprawa Jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ Solidarność i KSS KOR 1981-1984" to - jak piszą recenzenci - "wspaniały obraz zmagań reżimu, wyposażonego we wszystkie instrumenty władzy, z przeciwnikiem, na pozór stojącym na przegranej pozycji". Autor nominowanej książki prof. Andrzej Friszke reprezentuje Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

W ubiegłorocznej edycji Nagrodę im. Kotarbińskiego zdobyła Dorota Sajewska za pracę "Nekroperformans. Kulturowa rekonstrukcja Teatru Wielkiej Wojny". Laureatka przekazała nagrodę w całości na zakup protez dla dzieci poszkodowanych w Syrii.

"Jak wszyscy nominowani, byłam bardzo zaszczycona już samą nominacją. (...) To bardzo ważne, by wspierać nas - badaczy zajmujących się analizą kultury, sztuki, języka - i przekonywać, że nasza praca ma sens" - powiedziała laureatka podczas briefingu po odebraniu nagrody.

Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych, została ustanowiona w 2015 r., w ramach obchodów 70-lecia UŁ. Pierwszym jej laureatem został Jan Strelau za dzieło z dziedziny psychologii.

Patron nagrody - prof. Tadeusz Kotarbiński - był pierwszym rektorem UŁ, wybitnym etykiem, filozofem i wykładowcą akademickim. W swoim dorobku zwracał uwagę na to, jak istotna w pracy wykładowcy akademickiego jest etyka i rola "opiekuna spolegliwego", czyli człowieka wrażliwego na potrzeby innych, empatycznego, otwartego. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019