Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
08.11.2018 aktualizacja 08.11.2018

Prof. A. Jaczewski profesorem honorowym Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Krakowska Akademia im. A. Frycza Modrzewskiego przyznała w środę tytuł profesora honorowego prof. Andrzejowi Jaczewskiemu, uznawanemu za nestora polskiej seksuologii.

89-letni Andrzej Jaczewski z wykształcenia jest lekarzem, specjalistą pediatrii i medycyny szkolnej, doktorem habilitowanym medycyny, profesorem pedagogiki. Wydał niemal 40 książek, w tym liczne, wielokrotnie wznawiane popularno-naukowe poradniki, tłumaczone także na języki obce. Przez wiele lat prowadził programy telewizyjne i pisał felietony adresowane do młodzieży.

„W pracy naukowej zajmował się zagadnieniami rozwoju dzieci i młodzieży, a szczególnie ich rozwojem emocjonalnym i erotycznym. Jest autorem teorii rozszczepienia dojrzałości oraz teorii wirażu rozwojowego. Był także znakomitym pedagogiem-praktykiem jako nauczyciel akademicki, instruktor harcerski, żeglarz i propagator muzyki poważnej” – podkreślił w wypowiedzi dla PAP prof. Janusz Wojtycza z Krakowskiej Akademii.

Prof. Zbigniew Izdebski z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie powiedział PAP, że prof. Jaczewski był jednym z dwóch, spośród 10 recenzentów książki „Sztuka Kochania” Michaliny Wisłockiej, który napisał pozytywną o niej opinię i przewidział jej wielki sukces.

„Promował wiedzę z zakresu biologii człowieka w kształceniu psychologów i pedagogów – podkreślił specjalista. – Jego książki +Erotyzm dzieci i młodzieży+ oraz +O chłopcach dla chłopców+ i +O dziewczętach dla dziewcząt+ były wielokrotnie wznawiane przez 40 lat”.

Prof. Jaczewski ukończył Akademię Medyczną w Warszawie, uzyskał specjalizację II st. z pediatrii i medycyny szkolnej. W czasie II wojny był harcmistrzem i żołnierzem „Szarych Szeregów”.

Od 1956 r. pracował w Instytucie Matki i Dziecka, a następnie w Akademii Medycznej, gdzie kierował zakładem medycyny szkolnej. Przez wiele lat pracował jako lekarz szkolny w LO im. Joachima Lelewela w Warszawie, gdzie przeprowadzał pierwsze w Polsce badania nad okresem dojrzewania dzieci i młodzieży.

Od 1970 r. pracował na wydziale pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Przez dwie kadencje był prodziekanem do spraw studenckich. Wieloletni kierownik Katedry Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Wychowania. Założyciel i pierwszy kierownik studium wychowania seksualnego UW.

Był współzałożycielem i prezesem Towarzystwa Zdrowia Seksualnego, przewodniczącym sekcji medycyny szkolnej Towarzystwa Pediatrycznego oraz członkiem władz Towarzystwa Rozwoju Rodziny i Towarzystwa Seksuologicznego.

Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Złotym Medalem im. Alberta Schweitzera, nadanym przez Światową Akademię Medycyny i Medalem im. Janusza Korczaka. W roku 2016 Uniwersytet w Kolonii przyznał mu „Human Award 2016”. (PAP)

zbw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024