18.08.2019
PL EN
08.11.2018 aktualizacja 09.11.2018

Wielkie pytania o wolną wolę

„Wolna wola a odczytywanie umysłu” - otwarty wykład pod takim tytułem wygłosi w Krakowie badacz mózgu prof. John-Dylan Haynes. Spotkanie w ramach cyklu „Wielkie Pytania w Krakowie” odbędzie się 22 listopada na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jaki wpływ na wolną wolę mają nasze procesy poznawcze? Jak mózg koduje nasze doświadczenia i myśli? Czy neuro-skany mogą obrazować takie działania mózgu jak podejmowanie decyzji, zapamiętywanie czy wyobrażanie? A może współczesna nauka pozwala na przewidywanie, jakie decyzje podejmiemy? O tym i o innych tropach wolnej woli w obrazowaniu mózgu opowie profesor John-Dylan Haynes.

Naukowiec bada mechanizmy leżące u podstaw procesów poznawczych człowieka. Pasjonuje go rozszyfrowywanie etycznych podstaw stanów naszego umysłu. Z perspektywy neuronauk analizuje także świadomość, intencjonalność oraz wolną wolę.

John-Dylan Haynes uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie w Bremen w 2003 roku, broniąc pracy dotyczącej neuronalnych korelatów uwagi wzrokowej. Pracował na Uniwersytecie w Plymouth, Magdeburskim Uniwersytecie Otto-von-Guericke i w University College w Londynie. W roku 2005 rozpoczął własne badania w Instytucie Maxa Plancka w Lipsku. W roku 2006 zdobył tytuł profesora pracując nad teorią i analizą sygnałów mózgowych. Od roku 2009 jest dyrektorem Berlińskiego Centrum Zaawansowanego Neuroobrazowania (BCAN). Jest popularyzatorem wiedzy - jego badania cieszą się ogromnym zainteresowaniem mediów.

„Wielkie Pytania w Krakowie” to wspólny projekt Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) i Miasta Kraków. Nauka jest tu pokazywana, jako istotny obszar kultury. Wykłady są współczesnymi odpowiedziami na pytania, które ludzie stawiają sobie od wieków i które wielokrotnie stanowiły inspirację do powstania wielu dzieł literackich, muzycznych czy sztuk wizualnych.

Wystąpienie prof. Haynesa rozpocznie się 22 listopada o godz. 19.00 na Wydziale Prawa i Administracji UJ przy ul. Krupniczej 33a w Krakowie.

Więcej informacji na stronie: www.wielkiepytania.pl

Patronem medialnym wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019